5. dubna 2012 16:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas: Schodek rozpočtu v roce 2014 bude vyšší

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Schodek rozpočtu za rok 2014 by mohl být vyšší než plánovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) kvůli slabšímu letošnímu ekonomickému růstu, uvedl premiér Petr Nečas. Poslední data ukazují, že schodek za loňský rok by mohl být pod původně oznámenými 3,7 procenta HDP, dodal.

Z aktuálních údajů Českého statistického úřadu na internetu vyplývá, že deficit veřejných financí loni klesl na 3,09 procenta HPD z předloňských 4,83 procenta. Podle maastrichtských kriterií pro přijetí eura by výše deficitu neměla překročit tři procenta HDP.

ČTĚTE TAKÉ:

Deficit by měl klesat, plánuje ministerstvo

Podle plánů ministerstva financí by měl deficit v následujících letech dále klesat. Dosud úřad plánoval pro letošek deficit 3,5 procenta, na rok 2013 2,9 procenta a v roce 2016 vyrovnané veřejné finance.

Celkový veřejný dluh loni stoupl o více než 131 miliard korun na 1,57 bilionu korun. V poměru k HDP vzrostl na 41,15 procenta z 38,05 procenta HDP v roce 2010. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP.

Hrubý domácí produkt činil loni 3,8 bilionu korun proti téměř 3,78 bilionu Kč v roce 2010, uvedl ČSÚ.

Výpočet deficitu veřejných financí

Deficit veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správy železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centra, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Lidovky.cz, ČTK