Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

‚Nejnenáviděnější muž USA‘ odmítl vypovídat v Kongresu a urazil jeho členy

Farmaceutický boss Martin Shkreli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farmaceutický boss Martin Shkreli. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalý šéf farmaceutické firmy Turing Pharmaceuticals Martin Shkreli obviněný z podvodů ve čtvrtek s odvoláním na ústavní právo odmítl odpovídat v Kongresu na otázky zákonodárců ohledně cen léků. Následně označil členy Kongresu na twitteru za „imbecily“.

Výbor Sněmovny reprezentantů Shkreliho předvolal, aby se od něj dozvěděl, proč jeho firma mnohonásobně zvýšila cenu tradičního léku, který může zachránit životy.

Dvaatřicetiletý podnikatel Shkreli se dostal do centra pozornosti veřejnosti a politiků, když jeho firma zvýšila cenu 62 let starého léku Daraprim k léčbě parazitických infekcí ze 13,50 na 750 dolarů za tabletku. Často se o něm i proto mluví jako o nejnenáviděnějším muži ve Spojených státech.

V prosinci byl Shkreli zatčen a obviněn z toho, že své investiční fondy a firmy řídil jako pyramidový podvod. Podnikatel řekl, že je nevinný, odstoupil z čela Turing Pharmaceuticals a byl odvolán z vedení další firmy KaloBios Pharmaceuticals.

Shkreli se zaštítil ústavním dodatkem, který člověku umožňuje odmítnout svědectví, které by mohlo vést k jeho stíhání. Při slyšení ve výboru seděl Shkreli za stolem se zkříženýma rukama, opakovaně odmítal odpovídat na otázky o dopadech zvýšení cen léků na pacienty a na otázky reagoval smíchem, zíváním nebo točením tužkou, uvedla agentura Reuters.

Shkreli: Takoví imbecilové...

„Hodlám se držet rady svého advokáta, nikoli vaší,“ řekl podnikatel jednomu ze zákonodárců. Pátý dodatek americké ústavy říká, že nikdo nesmi být nucen svědčit sám proti sobě.

„Těžko věřit, že náš lid reprezentují takoví imbecilové,“ napsal Shkreli po slyšení na svém twitterovém účtu. Díky své bezskrupulózní mladické aroganci veřejnost Shkreliho nenávidí, média jej ale milují.

Shkreliho jednání rozčílilo kongresmany, včetně demokratického prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse. „Američané mají dost bezostyšného hromadění zisků u šéfů farmaceutických firem, jako je Martin Shkreli. To musí skončit,“ tweetoval senátor za stát Vermont.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.