12. února 2015 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci blokují českou naftu. Sobotka si zve na kobereček velvyslance

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | foto: SSHR

PRAHA Do sporu o rezervní naftu uloženou v Německu se vloží premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na páteční odpoledne si pozval německého velvyslance. Bude s ním řešit neobvyklou situaci, kdy tamní insolvenční správce znemožnil odvézt palivo zpět do Česka.

O strategické zásoby nafty se v bavorském Krailingu starala firma Viktoriagruppe. Ta se v prosinci poslala do úpadku a její insolvenční správce naznačil, že palivo nemusí patřit českému státu. Jde o surovinu určenou pro mimořádné události, jako je válka, povodně či ropná krize.

Jde o první výraznou diplomatickou událost v této závažné kauze.

VÍCE K TÉMATU:

Premiér se bude velvyslance Arndta Freiherra Freytaga von Loringhovena ptát mimo jiné na insolvenční řízení firmy Viktoriagruppe a zda německé úřady její aktivity dostatečně kontrolovaly.

„Naší snahou je dosáhnout řešení, kterým se nám podaří naftové rezervy pro Česko zachránit,“ uvedl k jednání premiér Sobotka. Na schůzku dorazí i předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr a náměstek ministra zahraničních věcí Rudolf Jindrák.

Vedle samotného návratu české nafty ze skladu Viktoriagruppe řeší Česko i problém, že jí loni ze skladu zmizelo 6,3 milionu litrů paliva. A to navzdory tomu, že v roce 2014 ze zásobníků v Krailingu oficiálně neodjela ani kapka nafty.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz