27. dubna 2010 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci si přisazují: Když Řecko zkrachuje, můžeme na tom i vydělat

Němci si přisazují: Když Řecko zkrachuje, můžeme na tom i vydělat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němci si přisazují: Když Řecko zkrachuje, můžeme na tom i vydělat | foto: Shutterstock

BERLÍN/LONDÝN Berlín může Aténám stále odepřít finanční pomoc, kterou mu země eurozóny slíbily, a to by mohlo znamenat, že by vysoce zadlužené Řecko muselo načas opustit eurozónu. Řekl to dnes rozpočtový expert německé koaliční strany svobodných (FDP) Jürgen Koppelin.

Řecké dluhy eurozóna ještě ustát může, ale blíží se další bankroty

Harvardský profesor Kenneth Rogoff věří, že Mezinárodní měnový fond bude muset pomoci po Řecku i řadě dalších zemí. "Je stále pravděpodobnější, že záchranu od MMF bude potřebovat v následujících dvou nebo tří letech jedna nebo více ze zemí platících eurem," řekl bývalý hlavní ekonom MMF Rogoff agentuře Bloomberg. Pravděpodobnost dalších krachů je podle něj již větší než 50 procent. Ekonom zároveň potvrdil, že Řecko potřebuje mnohem větší pomoc, než se jí dnes nabízí. Podle odhadů by země mohla potřebovat až 300 miliard euro, přičemž dohoda zní 45 miliard. "Neměl bych to říkat, ale je pravděpodobné, že pomoc budou potřebovat i Portugalsko, Španělsko a Irsko," řekl Rogoff, který v roce 2008 předpověděl pád některých velkých bank v Americe a tím i začátek finanční krize.

"Je možné říct ne, jestliže Řecko nesplní podmínky a jenom si za eurozónou přijde pro peníze za lepších podmínek než u bank," řekl Koppelin.

Na otázku, zda by německé "ne" znamenalo, že Řecko by již žádné peníze nedostalo, Koppelin rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl: "To nelze vyloučit, stejně jako to, že Řecko bude muset na čas opustit eurozónu". "Není to žádný rozpad měnové unie. Řecká měna bude moci devalvovat, což by jim mohlo nakonec pomoci s exportem," řekl Koppelin.

Řecko je první zemí eurozóny, která musela kvůli dluhům požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond a Evropskou Unii. Jak ale náklady na dluh Atén rostou, investoři jsou stále více přesvědčeni, že 45 miliard euro zemi k zalepení jejích dluhů stačit nebude.

Německo navíc dává stále jasněji najevo, že půjčka Řecku není tak jistá, jak by si trhy přály. "Říkám už týdny, že Řecko si nejdříve musí udělat své domácí úkoly," řekla včera večer kancléřka Angela Merkelová na předvolebním shromáždění své strany v Severním Porýní-Vestfálsku a sklidila za to potlesk.

Kancléřka Angela Merkelová na předvolebním shromáždění své strany v Severním Porýní-Vestfálsku

Čtěte více:

Dodala, že pokud Německo nakonec pomůže, nebude to kvůli solidaritě s Řeky. "Neděláme to proto, že věříme, že Řekové pomoc potřebují. Děláme to proto, že chceme stabilitu eura. Nemůžeme nečině přihlížet, když je naše měna ohrožena," řekla kancléřka. 

Dluhová nákaza se šíří a roste...

Finanční trhy se stále více bojí, že řecká dluhová krize nakazí svými dopady další ohrožené země, vesměs státy jižní periferie eura. Pojistit dnes deset milionů eur řeckého dluhu stojí 718 tisíc eur, což je nejvyšší cena v Evropě a vyšší než cena pojištění ukrajinských dluhů. Na nová maxima vystoupilo i Portugalské pojištění dluhů a zvyšovaly se i ceny irských a španělských swapů.

Přirážka, kterou investoři požadují k úrokům z desetiletých řeckých vládních obligací proti obdobným německým dluhopisům, dnes vzrostla na nový 12letý rekord 6,88 procentního bodu z pondělního maxima 6,80 bodu. Řecko tak musí bankám a investorům platit za desetiletý úvěr již asi deset procent, zatímco od MMF a eurozóny by dostalo peníze za zhruba pět procent.

abcPetra Kyjonková

Najdete na Lidovky.cz