3. května 2009 19:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NERV pojede dál, ale bez Jahna

Martin Jahn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Jahn | foto: Lidové noviny

PRAHA Národní ekonomická rada vlády (NERV), která vznikla jako poradní orgán Topolánkovy vlády pro období krize, bude pracovat i pro úřednický kabinet Jana Fischera. Výjimkou je pouze Martin Jahn, který se členství v radě vzdal kvůli pracovnímu vytížení.

Na tiskové konferenci to uvedli premiér v demisi Mirek Topolánek a designovaný premiér Jan Fischer. Ten doplnil, že je připraven k debatě o složení rady s ČSSD.

"Požádal jsem členy NERVu, aby prodloužili svou misi po dobu krize," uvedl Topolánek. Rada má například pomoci nové vládě sestavit rozpočet na příští rok nebo zahájit širší diskusi o zavedení eura. Dalšími tématy rady bude třeba minimalizace byrokracie v podnikatelském prostředí nebo potírání korupce.

Zbývající členové NERV se shodli na tom, že krize zdaleka nekončí. Podle ekonoma Pavla Kohouta se na schůzce rady s oběma premiéry hovořilo mimo jiné o tom, jak by měl vypadat cílový stav české ekonomiky v okamžiku, kdy nebude již NERV potřeba. Kohout to nazval udržitelný model ekonomického rozvoje.

Další člen NERV Tomáš Sedláček byl po poledni konkrétnější v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Musíme pohlídat, aby tam nebylo sto procent podpory poptávky a sto procent podpory nabídky, protože by to bylo příliš drahé," uvedl. Podle něj "všechny strany hrají předvolební noty" a rada vlády bude muset sehrát roli strážce státních financí.

Šéf Hospodářské komory Petr Kužel vidí působení rady pozitivně. "NERV splnil svou historickou úlohu, protože řadu věcí se podařilo dát exekutivně do běhu," uvedl ve stejném pořadu. Hodně věcí však také údajně "zůstalo pod stolem". Vláda ve spolupráci s NERV navrhla například zrychlení odpisů, novelu insolvenčního zákona a slevu na sociálním pojištění pro zaměstnavatele.

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek naopak v půlce dubna uvedl, že další fungování NERV je zbytečné. Radu by prý měly nahradit skupiny stranických expertů. Designovaný premiér Jan Fischer dnes řekl, že je připraven doplnit radu po konzultacích s ČSSD o "jedno nebo dvě jména".

NERV má nyní devět členů. V radě zasedají ekonomové Miroslav Zámečník, Tomáš Sedláček, Pavel Kohout, Vladimír Dlouhý, Michal Mejstřík, Jiří Schwarz, Jiří Weigl, Jiří Rusnok a Petr Zahradník.

ČTK