9. března 2009 10:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nezaměstnanost potvrdila recesi

Pokračující rychlý vzestup nezaměstnaných ukazuje na to, že česká ekonomika je opravdu v recesi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokračující rychlý vzestup nezaměstnaných ukazuje na to, že česká ekonomika je opravdu v recesi | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Český statistický úřad dnes zveřejnil data, která vypovídají o tom, jak si Česko vede v ekonomické krizi. Inflace klesla na dvě procenta a vrátila se tak na loňské hodnoty před krizí. Platy rostly nejrychleji v tomto tisíciletí, na výplatních páskách loni přibylo v průměru téměř dva tisíce korun. Nezaměstnaných lidí ale přibylo více, než analytici čekali, jejich počet se blíží k půl milionu.

Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,2 procenta. Jde tak o nejnižší růst cen od března 2007. Meziměsíčně inflace stoupla o 0,1 procenta, když po sedmi měsících poklesu zdražily pohonné hmoty.

"Dramatický pokles inflace posledních měsíců je již za námi, nyní nás čeká již jenom umírněné snižování inflačních tlaků, domácí spotřebitelská poptávka zůstává slabá. Deflačním tendencím by ovšem měla zabránit slabá koruna," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Zlevnilo téměř vše, až na bydlení

Levnější než loni jsou především pohonné hmoty, jejichž cena klesla téměř o dvacet procent. V meziročním srovnání také klesly o dvanáct procent ceny automobilů. Nižší než loni byly i ceny potravin, například máslo zlevnilo o 23,4 procenta nebo mléko o třináct procent. Pokračovalo rovněž zlevňování oděvů, spotřebičů pro domácnosti či fotoaparátů.

Naopak meziroční růst cen statistici zaznamenali především u položek souvisejících s bydlením. Ceny vodného a stočného stouply o devět procent a tepla a teplé vody o osm. Ceny zemního plynu vzrostly o celou čtvrtinu, elektřiny o 11,6 procenta.

Mzdy rostly rychle, ale znehodnotila je inflace

Průměrná mzda loni v Česku vzrostla o 1848 korun na 23.542 Kč. Proti minulému roku tak byla vyšší o 8,5 procenta, což představuje nejvyšší meziroční růst od roku 2001. Po odečtení vlivu inflace se mzda loni zvýšila o 2,1 procenta, což bylo naopak nejméně za posledních deset let.

Spotřebitelské ceny se loni zvýšily o 6,3 procenta. "Horší situace byla naposledy koncem 90. let, kdy byla poměrně výrazně roztočena spirála vysokého mzdového růstu na jedné straně a vysoké inflace na straně druhé," poznamenal statistický úřad.

Nezaměstnanost potvrdila, že je Česko v recesi

Míra nezaměstnanosti v únoru vzrostla na 7,4 procenta z lednových 6,8 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se zvýšil na 416.621. Je to o 32.779 lidí více než ke konci předchozího měsíce. Analytici přitom předpokládali zvýšení nezaměstnanosti jen na 6,9 až 7,1 procenta.

Pokračující rychlý vzestup nezaměstnaných ukazuje na to, že česká ekonomika je opravdu v recesi, reagoval analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Největší problém má podle něj průmysl. Negativní dopad rostoucí nezaměstnanosti pocítí i státní rozpočet.

Nejméně práce je v Mostu, v Praze pracuje téměř každý

Vyšší míru nezaměstnanosti než republikový průměr vykázalo 46 okresů, nevyšší byla v okresech Most se 14,7 procenta a Jeseník se 14,5 procenta. Naopak nejnižší podíl lidí bez práce byl v okresech Praha-východ s 2,2 procenta, Praha a Praha-západ, shodně se 2,4 procenty.

Nezaměstnanost v únoru 2009

Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 6,6 uchazeče. Například v Jeseníku na jedno místo čeká šedesát lidí. Meziměsíční nárůst nezaměstnaných zaznamenalo všech 77 úřadů práce.

Lidovky.cz, ČTK