10. dubna 2012 13:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nezaměstnanost v březnu klesla. Může za to počasí

Magická desítka nepokořena. Nezaměstnanost klesla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magická desítka nepokořena. Nezaměstnanost klesla | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 8,9 procenta z únorových 9,2 procenta. Za její pokles může podle analytiků hlavně počasí, které umožnilo zahájit sezonní práce.

O práci se v březnu ucházelo 525 180 lidí, což je proti předchozímu měsíci o 16 505 méně. Naopak přibylo volných pracovních míst.

PŘEČTĚTE SI:

Situace na trhu práce přesto není přiliš dobrá, myslí si analytici, a její výrazné zlepšení se podle nich vzhledem k nejistým výhlídkám dalšího vývoje zatím nedá očekávat.

"Březen přinesl nezvykle krásné počasí, což umožnilo práce, které se běžně dělají později. Objevily se proto nové sezonní práce zejména ve stavebnictví a zemědělství," uvedl analytik Next Finance Tomáš Vlk. S ohromným přebytkem zahraničního obchodu na tom není český průmysl špatně. Takže nebylo potřeba propouštět, jak se původně mnozí obávali, dodal.

Firmy nepropouštěly ani nevytvářely nová pracovní místa

"Aktivita firem na trhu práce zůstala nízká. Příliš nepropouštěly, ale ani nevytvářely nová pracovní místa," doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Míra nezaměstnanosti je sice nižší než v předchozích dvou letech, ale z historického hlediska se stále drží relativně vysoko. Pokračování sezonních prací může míru nezaměstnanosti stlačit v následujících měsících ještě o půl procentního bodu, bez oživení ekonomiky ale letos pod osm procent nepůjde, podotkl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Rozhodující pro vývoj nezaměstnanosti v letošním roce bude podle analytika Raifeisenbank Pavla Sobíška situace v průmyslu, který od počátku roku vykazuje silný růst nových zakázek. Zároveň se ale postupně zhoršuje situace v odběratelských zemích, včetně Německa. Výrazné zlepšování situace na trhu práce tak podle něj zatím není na obzoru.

Pracovních míst je víc, najít vhodné uchazeče je ale těžké

Počet volných pracovních míst vzrostl na 39 tisíc, ale v porovnání s březnem 2008 je jejich počet zhruba čtvrtinový, upozornil analytik Home Creditu Michal Kozub. I přesto si řada zaměstnavatelů stěžuje, že najít vhodné uchazeče o práci je stále těžší. Ti prý mají jen minimální zájem o některé pozice, například s nižší potřebnou kvalifikací. Proto firmy musí najímat brigádníky a cizince, poznamenal.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč