Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nižší dluh a hospodaření v plusu. Jsme hned za Lucemburskem, hlásí ministerstvo

České koruny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České koruny. | foto: Shutterstock

PRAHA Česko si loni polepšilo ve správě veřejných peněz. Podíl státního dluhu na HDP - což je jeden z klíčových ekonomických ukazatelů - se podle pondělní zprávy Eurostatu na 37,2 procenta ze 40,3 procenta na konci roku 2015. V rámci členských zemí EU jde o čtvrtý nejlepší výsledek.

Ministerstvo financí pak uvedlo, že v kombinaci s historicky rekordním přebytkovým hospodařením vládního sektoru (61,8 miliardy korun) se Česko řadí dokonce na druhé místo po Lucembursku.

„Od mého nástupu do funkce jsme snížili míru zadlužení země o 7,7 procentního bodu. Bylo mou ambicí, abychom byli v evropském srovnání mezi pěti nejlépe hospodařícími zeměmi,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Pozitivní čísla Eurostatu podle něj vychází také z aktivního řízení státního dluhu. V roce 2016 se snížil o 59,6 miliardy korun. Podíl na dobrém hospodaření veřejných financí mají podle resortu financí také obce a kraje.

Zadlužení zemí Evropské unie loni kleslo na 83,5 procenta hrubého domácího produktu z 84,9 procenta v předchozím roce.

Největší zadlužení na konci loňského roku vykazovalo Řecko, kde poměr dluhu k HDP dosahoval 179 procent. Nejlepší situace naopak panovala v Estonsku, jehož zadlužení činilo pouze 9,5 procenta HDP.

Rozpočtový schodek členských zemí EU se loni snížil na 1,7 procenta HDP z předloňských 2,4 procenta. Deset členských zemí, včetně Česka, přitom vykázalo rozpočtový přebytek. V ČR činil přebytek 0,6 procenta HDP, což představovalo šestou nejvyšší úroveň.

V samotné eurozóně zadlužení loni kleslo na 89,2 procenta HDP z 90,3 procenta v předchozím roce. Rozpočtový schodek se snížil na 1,5 procenta HDP z předloňských 2,1 procenta.

Bilance státního rozpočtu za leden až červen 2016
,

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

(ilustrační snímek) Příroda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

(ilustrační snímek) Příroda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

(ilustrační snímek) Příroda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!