7. října 2014 7:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vyšší daně pro bohaté. Švédsko se vrací k myšlence sociálního státu

Švédská koruna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská koruna. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Koaliční vláda nového švédského premiéra Stefana Löfvena se dohodla na zvýšení daní pro ty, jejichž měsíční plat je větší než 50 000 švédských korun (151 000 Kč). Ačkoli v této skandinávské zemi platila daňová progrese i za středopravicové vlády Fredrika Reinfeldta, bývalý ministerský předseda čelil kritice, že svou politikou snižování daní přispěl k odchýlení Švédska od idejí sociálního státu.

Nová hranice zdanění vyšších příjmů je výsledkem kompromisu, uvedl portál The Local. Sociální demokrat Löfven původně navrhoval 60 000 korun, zatímco koaliční Zelení chtěli zatížit vyššími odvody lidi s platem 40 000 korun měsíčně.

Löfvenův kabinet, který hlásí návrat ke štědrému sociálnímu státu, také naopak sníží daně pro určitou skupinu seniorů, kteří z příjmů odváděli státu více než někteří zaměstnanci s podobným platem.

ČTĚTE TAKÉ:

Nevýdělečné nemocnice

Vláda také představila plány sociálního systému, který není motivován ziskem. Záměr mimo jiné počítá s tím, že školy či nemocnice v zemi nebudou provozovat společnosti či lidé, jejichž cílem je pouze produkovat zisk.

Reinfeldtovi kritici vyčítali především privatizace státních společností, snižování daní a současně i seškrtávání sociálních dávek, čímž se podle nich vzdaloval od původního sociálního Švédska. Löfven chce v lednu nadcházejícího roku ustavit zvláštní tým, který má navrhnout, jak zisky využít ke zlepšení služeb. O rok později by pak tento orgán měl předložit výsledky své práce. Cílem je, aby zisk byl investován tam, kde vzniknul.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!