Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celebrity před daněmi prchají na ostrov Jersey. I Gibson či Domingo

Lidé

  13:44
LONDÝN - Hollywoodský herec Mel Gibson či pěvec Plácido Domingo jsou mezi celebritami ukrývajícími své příjmy před zdaněním na britském ostrově Jersey. Podle listu The Guardian jsou jejich jména na neveřejném seznamu 20 000 klientů banky v tomto daňovém ráji, který má deník k dispozici.

Odhadem na tři tisíce fanoušků, kteří nemohli být mezi zvanými hosty pátečního slavnostního zahájení karlovarského festivalu, potěšil v noci na sobotu herec, režisér a producent Mel Gibson, čerstvě oceněný Křišťálovým glóbem. Poté, co v hotelu svlékl smoking, se objevil v černém tričku v Letním kině na projekci filmu Šílený Max z roku 1979. Role v tomto filmu Gibsona proslavila. foto: MAFRA - Dan Materna

Informace zveřejnil poté, co v Británii propukla aféra kolem nové finanční státní tajemnice, jejíž příbuzný profitující z nízkých daní v Jersey zásobuje vládní konzervativce štědrými příspěvky.

Daňový „ostrov svobody“

Britská média se začala tématem daňových rájů na ostrovech v kanálu La Manche zabývat po zjištění, že švagr nové státní tajemnice pro finanční služby Andrey Leadsomové poskytl v poslední době Konzervativní straně premiéra Davida Camerona přes 800 000 liber (více než 28 milionů korun).

Ostrov Jersey je „daňovým rájem“.

Tento finančník přitom podle médií profituje z toho, že jeho společnosti oficiálně sídlí na ostrovech umožňujících vyhýbat se placení daní Británii. Konzervativci přitom nedávno vyhlásili proti ilegálním daňovým únikům tažení. "Pokud se vyhýbáte placení daní za mořem, nenajdete bezpečné útočiště a my vás dostaneme," řekl v dubnu ministr financí George Osborne.

Průsak zevnitř

V souvislosti s aférou získal The Guardian přístup ke zmíněnému seznamu, na němž jsou vedle Gibsona a Dominga rovněž motocyklový závodník Valentino Rossi, frontman skupiny Dire Straits Mark Knopfler, někdejší slavný fotbalista Bryan Robson a další prominentní osoby.

Na ostrovech disponujících finanční nezávislostí na Británii všem 20.000 klientům vede účty banka Kleinwort Benson, jež navzdory snahám úřadů o boj proti daňovým únikům podle listu stále v daňových rájích obhospodařuje majetek okolo šesti miliard liber (přes 203 miliard korun). Právě kdosi z této banky předal seznam klientů mezinárodní organizaci investigativních novinářů, která je poskytla britskému deníku.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat