23. října 2015 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obvinění za vietnamský cement a škodu 380 milionů. Policie jde po manažerech státní pojišťovny

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Úmyslné mazání a zkreslování informací o riziku spojeném s výstavbou továrny na cement ve Vietnamu. To kladou podle nových zjištění LN policisté za vinu dvěma bývalým vysokým manažerům státní Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP).

Úpravami dokumentů pro jednání dozorčí rady v roce 2010 měli podle obvinění bývalý generální ředitel exportní pojišťovny Karel Pleva a jeho obchodní náměstek Jiří Skuhra způsobit instituci škodu ve výši 383 milionů korun.

„Obvinění jednali s cílem dosáhnout schválení příslibu pojištění a následného uzavření pojistné smlouvy, protože si byli vědomi, že pokud by dozorčí rada EGAP znala všechny okolnosti obchodního případu, tak by příslib neschválila,“ píše Útvar odhalování korupce a finanční kriminality v usnesení o zahájení trestního stíhání, které mají LN k dispozici. Vyšetřovatelé dvojici viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„Nebudu to vůbec komentovat,“ řekl LN Pleva.

Na slovo skoupý byl i jeho exnáměstek Skuhra. „Nemůžeme poskytovat žádné vyjádření... Samozřejmě s postupem nesouhlasíme, ale víc to nechci komentovat,“ uvedl Skuhra, který po odchodu z čela EGAP zamířil do strojírenského kolosu Vítkovice Machinery Group podnikatele Jana Světlíka, kde zastává pozici obchodního ředitele.

Detektivové se kauzou vietnamské cementárny zabývali zhruba od roku 2011.

V lednu minulého roku si pak vyšetřovatelé došli pro dokumenty jak do EGAP, tak také do České exportní banky (ČEB) i do některých firem kvůli vyšetřování 16 případů podezřelého exportního financování. O měsíc později protikorupční policie zahájila úkony trestního řízení.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.