Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Perné dny pod čínskou vlajkou: Sobotka stihl Huawei, Škodu Auto i summit

Bohuslav Sobotka při návštěvě Číny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka při návštěvě Číny. | foto: ČTK

ŠANGHAJ Český premiér se při návštěvě Číny nezastaví. V pondělí se v Šanghaji vydal do vývojového centra technologické společnosti Huawei, navštívil Škodu Auto a v úterý už v Šu-Čou promluvil na setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a šéfa čínského kabinetu.

Při návštěvě firmy Huawei dohlížel na podpis memoranda o spolupráci mezi touto společností a Českým vysokým učením technickým v Praze, Fakultou elektrotechnickou (ČVUT) a Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava (VŠB).

Premiér následně zamířil do šanghajského závodu automobilky Škoda Auto.

„Škodovka má v Číně zajímavou pozici na trhu, prodává se tady necelých 300 tisíc vozů ročně, což je zhruba 1,5procentní podíl na čínském trhu s novými osobními auty,“ řekl novinářům Sobotka.

Ve výzkumném centru společnosti Huawei Technologies v Šanghaji pracuje zhruba deset tisíc lidí. Firma už více než deset let spolupracuje právě s ČVUT a přes rok s VŠB. V případě Českého vysokého učení technického v Praze jde o vybavení laboratoře a spolupráci odborníků obou stran na různých komerčních projektech.

Zástupci firmy doufají, že brzy bude spuštěno certifikované školicí centrum na technologie Huawei.

Spolupráce s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava je už od roku 2014 založena na čtyřleté smlouvě umožňující studentům každý rok čerpat 20.000 dolarů. Peníze jsou určeny na vědecké a výzkumné projekty za aktivní spolupráce společnosti Huawei.

Bohuslav Sobotka při návštěvě Číny.
Bohuslav Sobotka při návštěvě Číny.

Podpisem memoranda se podle zástupců obou stran otevírá nová etapa vzájemné spolupráce. Společnost Huawei se mimo jiné rozhodla přispět každé z univerzit částkou 250.000 dolarů na nové ambiciózní vývojové projekty.

„Firma Huawei se v oblasti mobilní komunikace a tabletů pohybuje mezi třemi nejvýznamnějšími firmami na světě, takže kontakt s touto společností zaměřený na nové technologie, výzkum a vývoj je určitě pozitivní. A já doufám, že se bude do budoucna rozšiřovat,“ uvedl český premiér.

Po návštěvě společnosti Huawei odjel Sobotka do šangajské pobočky společnosti Škoda Auto, kde navštívil jejich výrobní závod a jednal s vysokými představiteli firmy. „Vyrábí se tady řada modelů škodovky, zdá se, že poslední dobou je tady populární zejména Yeti, který je teď doprovázen silnou reklamní kampaní,“ uvedl český premiér. Právě výrobu tohoto vozu si měl možnost prohlédnout.

Výraznější design aut

Podle Jakuba Šulce ze Škody Auto si čínský zákazník v porovnání s tím českým potrpí na výraznější design vozů.

„Proto u vozů Škoda dodáváme více chromových designových elementů,“ řekl novinářům s tím, že další zvláštností je, že si Číňané potrpí na symboliku, kterou je zlatá barva. „Jinde ji neprodáváme, ale tady je ve velké oblibě, protože zlatá symbolizuje bohatství, úspěch a je vidět,“ dodal.

V současné době prý společnost nejvíce sází na jejich novou vlajkovou loď Superb. Nejprodávanějším vozem je ale dlouhodobě Octavia. Na čínský trh firma vstoupila v roce 2007 právě s modelem Octavia. Od té doby tam prodala přes 1,5 milionu vozů.

Dopolední program měl Sobotka odlehčenější, nejprve navštívil 468metrů vysokou televizní věž Oriental Pearl Tower. Kvůli smogu a mlze ale z jejího vršku nebylo téměř nic vidět. Poté premiér strávil asi hodinu v přítomnosti mnichů v buddhistickém kláštěře.

„Byla to taková příjemná změna v programu, který je hodně zaměřený na hospodářské nebo politické kontakty. Bylo to klidné místo uprostřed rušného místa, člověk si úplně dokáže představit, jak tam Číňané hledají určitý klid a odpočinek,“ uvedl. „Dostal jsem sochu Buddhy, tak přemýšlím o tom, kam ji umístním, jestli by nestálo za to občas si ji vzít i na jednání vlády, aby to, řekněme, zklidnilo atmosféru,“ dodal.

V chrámu žije přes 100 mnichů a do budoucna je v plánu jeho rozsáhlá rekonstrukce. Premiér měl během návštěvy příležitost vyzkoušet si i zvon, který se tam nachází. Jeden z mnichů, který ho doprovázel, mu sdělil, že je potřeba do zvonu třikrát udeřit, aby to přispělo k tomu, že se mu bude dařit. Poprvé za světový mír, podruhé za dobré česko-čínské vztahy a potřetí za úspěch jeho nynější cesty.

Největší šanghajskou společností, která v posledních měsících uskutečnila masivní investice do ČR, je společnost CEFC Investment (Europe) Company a.s. (CEFC). Dnes oznámila, že převezme pětihvězdičkový hotel v centru Prahy - Le Palais Art Hotel Prague. Rámcová smlouva o prodeji byla dnes podepsána v Šanghaji.

Jak CEFC napsala ve své tiskové zprávě, tento krok navazuje na další aktivity společnosti CEFC v oblasti cestovního ruchu, jako je například vstup do největšího českého leteckého dopravce společnosti Travel Service.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!