7. dubna 2013 21:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Portugalsko chystá velké škrty, daně ale nezvýší

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalský premiér Pedro Passos Coelho. | foto: Reuters

LISABON Portugalský premiér Pedro Passos Coelho oznámil, že jeho vláda provede velké škrty ve státních výdajích, a to hlavně ve zdravotnictví, ve školství a v sociální oblasti. Daně ale již nezvýší. Šéf kabinetu se tak vyjádřil poté, co ústavní soud v pátek některá úsporná opatření vlády zamítl.

Portugalský ústavní soud odmítl jako protiústavní čtyři z devíti opatření, která chtěl kabinet uskutečnit ještě letos. Proti verdiktu není možné se odvolat. Lisabon tak nemůže počítat s 1,5 miliardy eur, jimiž chtěl dodatečně vylepšit bilanci státního rozpočtu, mimo jiné za cenu krácení platů státních zaměstnanců i důchodů.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda tvrdí, že tato částka je nezbytná k tomu, aby Portugalsko splnilo podmínky záchranného úvěru v objemu 78 miliard eur (zhruba dva biliony korun) od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Podle prohlášení premiéra se kabinet potřebnou sumu pokusí získat pomocí nových škrtů. ČTĚTE TAKÉ

Premiér jednal v sobotu o dalších krocích s prezidentem. Prezident Aníbal Cavaco Silva poté řekl, že koaliční vláda by měla dál vykonávat svůj mandát a dostát mezinárodním závazkům. Spekuluje se, že Coelho by mohl v blízké době složení kabinetu obměnit.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.