12. listopadu 2014 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pošta nebude rušit pobočky, slíbil Sobotka. Zůstane státním podnikem

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Česká pošta zůstane státním podnikem. Vláda ve středu zastavila její přeměnu v akciovou společnost. Poště se tak mají uvolnit ruce pro nakládání s majetkem. Bude moci například prodávat zbytný majetek a získané peníze investovat.

Šlo o významný politický spor mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a šéfem resortu financí Andrejem Babišem (ANO). 

„Vláda svým středečním rozhodnutím udělala významný krok k tomu, aby nedocházelo k rušení poboček, propouštění zaměstnanců a k tomu, aby pošta dál garantovala občanům své služby,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

PSALI JSME:

Podle něj rozhodnutí umožní ekonomicky, personálně i systémově podnik stabilizovat.

O zastavení transformace měl kabinet rozhodovat už v září. Návrh ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) ale tehdy narazil u šéfa financí Andreje Babiše (ANO), kterému se nelíbilo, že by pošta měla dostávat dotace z rozpočtu.

Babiš se minulý týden sešel s generálním ředitelem pošty Martinem Elkánem a slíbil, že zastavení přeměny na akciovou společnost nebude bránit. Vyžádal si ale seznam nájemních smluv s třetími osobami, seznam, kde pošta pronajímá majetky a seznam nepotřebného majetku k prodeji.

ČESKÁ POŠTA

  • Státní podnik Česká pošta provozuje téměř 3 300 poboček.
  • Roční zisk pošty je kolem 300 milionů korun a tržby 20 miliard korun.

Ukončením transformace podle Elkána končí období nejistoty. Firma zároveň uspoří náklady, které by potřebovala na její dokončení a další náklady související s novou právní formou.

„Toto rozhodnutí chápeme jako jasný signál státu, že s Českou poštou počítá jako se strategickým podnikem, který má i v budoucnu zajišťovat úkoly jak veřejného, tak komerčního zájmu. Získali jsme potřebnou stabilizaci a jistotu. Z našeho pohledu se jedná o správné rozhodnutí, které je důležité pro další růst a rozvoj společnosti, stejně tak pro potřebné investice,“ uvedl Elkán.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!