25. dubna 2017 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha rozhodla: Chceme znovu ovládnout svoji vodu, říká Krnáčová

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka Adriana Krnáčová (ANO). | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražští radní v úterý rozhodli, že se město pokusí získat 100 procent akcií soukromé společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Zároveň nechali vyhotovit memorandum o koupi, které chce Praha s firmou podepsat. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia.

PVK mají pronajatu vodohospodářskou síť do roku 2028 od městské společnosti Pražská vodohospodářská společnost. PVK v minulosti konkrétní jednání komentovat nechtěly.

O záměru získat tuto firmu hlasovali radní letos už jednou. „Od původního usnesení se to úterní liší v tom, že jsme schválili cílový stav 100 procent akcií, kdežto původně bylo, že chceme získat až 100 procent,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Záměr nakoupit akcie společnosti chce město stvrdit podpisem memoranda mezi Prahou a PVK. „Momentálně jej mají právníci. Chceme vytvořit férové podmínky pro to, abychom akcie mohli získat,“ řekla Krnáčová.

Prvním krokem podle ní bude odkup asi 34 procent akcií. Kdy a zda se tak stane, zatím ale není jasné. Bude záležet například na konkrétní dohodě s PVK a ocenění majetku firmy. „Ohodnocení si asi vyžádá časovou rezervu a poradenství,“ řekla Krnáčová.

Vodní hospodářství v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. PVK v 90. letech od státu koupila francouzská Veolia. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou do roku 2028.

PVK ročně utrží pět miliard korun, Praze za pronájem vrací asi dvě miliardy korun a další částky vkládá do oprav sítí. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 37 000 Kč