21. října 2015 18:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha spustí o půlnoci open data. Nabídne mapy, 3D budovy i otevírací dobu WC

Onion Skin francouzského umělce a spoluzakladatele labelu Antivj Oliviera... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Onion Skin francouzského umělce a spoluzakladatele labelu Antivj Oliviera... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Poprvé na jednom místě nabídne hlavní město takzvaná otevřená data. Tedy strukturované informace o dopravě, ovzduší nebo třeba výškách budov. Systém podle informací serveru Lidovky.cz začne plně fungovat ve středu o půlnoci.

Na internetové stránce opendata.praha.eu se lidé dozví o metropoli zajímavosti i věci užitečné v běžném životě. Třeba polohu veřejných záchodků s jejich otevírací dobou.

Zároveň z takzvaných open dat zjistí, jaký je stav ovzduší v jejich okolí či jak určité oblasti Prahy zatěžuje hluk. Jako celek Praha tato otevřená data nikdy nepublikovala, vydávala vždy jen dílčí informace.

Po středeční půlnoci se na webu objeví první datové sady a městští programátoři jej budou postupné “krmit“ dalšími statistikami, grafy či 3D modely budov.

„Pracujeme na tom, aby se mezi open daty co nejdříve objevily také informace o majetku města nebo aby systém zveřejňování smluv byl pro veřejnost co možná nejpřehlednější,“ říká k projektu primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podle ní lze otevřená data využít také jako nástroj pro byznys – například pro tvůrce aplikací, kteří získají zdarma přístup k nejrůznějším informacím.

„Je to první malý díl úspěšné skládačky, které se jmenuje smart city, ale dílek velmi důležitý pro vývojáře a začínající podnikatele,“ předpokládá Krnáčová, do jejíž gesce spadá právě oblast inovací a informatiky.

mipMichal Pavec

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz