26. dubna 2012 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Průzkum: Nejvíc Čechů v historii nechce euro

Eura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura | foto: Shutterstock

UVNITŘ ANKETA V české společnosti vzrostl za poslední rok nesouhlas s přijetím eura. Proti přijetí evropské měny se v dubnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyslovily přes tři čtvrtiny občanů, což bylo nejvíc v historii.

Naopak pro přijetí eura se vyslovila jen necelá pětina lidí. Proti červnu 2011, kdy CVVM tuto otázku pokládalo naposledy, narostl podíl nesouhlasu s přijetím eura jako měny v ČR o osm procentních bodů.

S přijetím eura nyní rozhodně souhlasí pět procent a spíše souhlasí 14 procent dotázaných. Naproti tomu ze 76 procent populace, která se zavedením eura nesouhlasí, rozhodně nesouhlasí 51 procent respondentů a spíše nesouhlasí čtvrtina populace. Jasný názor v této otázce nemělo v dubnu 2012 pět procent dotázaných.

ČTĚTE TAKÉ:

Údaje z časového srovnání ukazují, že přijetí eura je mezi Čechy stále méně populární. Největší podporu mělo euro mezi českou populací rok před vstupem ČR do EU, tehdy přijetí eura podporovalo 58 procent dotázaných. Při vstupu ČR do EU v roce 2004 popularita přijetí eura klesla o dvě procenta, avšak ještě v roce 2005 euro podporovala nadpoloviční většina Čechů (52 procent).

Průzkumu CVVM se letos v dubnu zúčastnilo 1048 respondentů starších 15 let.

Euro nejdříve v roce 2017

Eurem se platí v 17 zemích. Jako poslední ho zavedlo Estonsko. Česko se k přijetí evropské měny zavázalo při vstupu do Evropské unie, termín přijetí eura ale nemá stanoven. Ministr financí Miroslav Kalousek minulý týden uvedl, že k přijetí eura nepřistoupí tato a zřejmě ani následující vláda.

Dodal ale, že by Česko v budoucnu přijmout euro mělo. Podle nedávného vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera Česko může přijmout euro nejdříve v roce 2017. Otázka vstupu do eurozóny je navíc podle něj komplikována nejasným vývojem eurozóny po současné dluhové krizi.

Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano, vláda by ho měla přijmout co nejdříve 59
Ne, je s tím spojena jen další nejistota 297
Je mi to jedno 5
Lidovky.cz, ČTK