15. září 2011 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Půjčte své peníze státu a vydělejte. Jak na to?

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Pilotní emisi státních dluhopisů pro občany vydá ministerstvo financí 11. listopadu. Objednávky bude přijímat od 3. října do 1. listopadu. Koupit dluhopisy budou moci lidé na pobočkách ČSOB, České spořitelny a Komerční banky. Výnosy mohou být až kolem tří procent.

Ministerstvo nabídne tři druhy dluhopisů se splatností jeden a pět let. Dluhopis bude mít hodnotu jedné koruny, minimální objednávka bude 1000 korun. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek.

"Chceme domácnostem nabídnout stejně výhodnou investiční příležitost, jaké se dostává velkým finančním skupinám a bankám. Jedním z cílů je také spojit hospodaření státu s majetkem občanů, což zvýší tlak na odpovědné chování politiků," uvedl ministr. MF chce podle něj dlouhodobě zvýšit podíl domácností na držbě státního dluhu na úroveň běžnou ve vyspělém světě, tedy kolem 10 procent.

PRODEJ BUDE BEZ SANKCÍ

U všech dluhopisů bude možnost předčasného prodeje dluhopisů bez sankcí a poplatků. Ministerstvo stanoví čtyři termíny ročně, kdy bude možné předčasný prodej uskutečnit.

Dluhopisy si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále budou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem.

Pilotní emise má podle ministra zmapovat zájem občanů a odhalit případné nedostatky emise. Standardní emise by mělo MF podle Kalouska začít vydávat až v roce 2012. "Domnívám se, že v dalších letech budeme prodávat násobně více," uvedl ministr. Rozšířit by se měla i distribuční síť, například o pobočky Czech POINT.

Kolik budou výnosy?

Výnos jednoletého státního dluhopisu bude podle MF v rámci pilotní emise dvě procenta. Za 1000 dluhopisů v hodnotě jedné koruny zaplatí zájemce pouze 980 korun a MF mu za rok vyplatí 1000 korun.

NABÍZENÉ DLUHOPISY:

 • 1letý diskontovaný spořicí státní dluhopis

  Příklad:
  Během upisovacího období si pořídíte dluhopisy v celkové nominální hodnotě 20 000 Kč, za které zaplatíte jejich cenu 19 600 Kč.

  Dluhopisy Vám budou připsány na majetkový účet, který Vám bude automaticky založen, k datu vydání dluhopisů. Úrokový výnos je tvořen rozdílem mezi nominální hodnotou dluhopisu a jeho cenou.

  V tomto případě tedy obdržíte ke dni splatnosti dluhopisu úrokový výnos ve výši 400 Kč. K datu splatnosti Vám bude vyplaceno celkem 20 000 Kč.

 • 5letý kuponový spořicí státní dluhopis 

  Příklad:
  Během upisovacího období si pořídíte dluhopisy v celkové nominální hodnotě 30 000 Kč, za které zaplatíte rovněž 30 000 Kč. Ke dni 11. listopadu, počínaje rokem 2012, Vám bude každoročně až do roku 2016 vyplácen úrokový výnos na Váš peněžní účet. Celkem dostanete za pět let na úrocích 4 755 Kč.

  Ke dni splatnosti 11. 11. 2016 bude na Váš peněžní účet připsána také částka odpovídající nominální hodnotě dluhopisů ve výši 30 000 Kč.


 • 5letý reinvestiční spořicí státní dluhopis

  Příklad:

  Během upisovacího období si pořídíte dluhopisy v celkové nominální hodnotě 35 000 Kč. Ke dni 11. listopadu, počínaje rokem 2012, Vám budou každoročně až do roku 2016 připisovány na majetkový účet další dluhopisy v hodnotě úrokového výnosu. Poslední úrokový výnos nebude reinvestován, ale bude Vám současně s celkovou nominální hodnotu dluhopisů na Vašem majetkovém účtu vyplacen.

  Celkem získáte na úrocích v tomto případě 5 877,84 Kč

Zdroj: Ministerstvo financí

V případě pětileté splatnosti budou k dispozici dva typy dluhopisů, pětiletý kupónový dluhopis a pětiletý reinvestiční dluhopis. Efektivní zhodnocení dluhopisů by mělo činit podle ministra u pětiletých dluhopisů přes tři procenta.

U pětiletého reinvestičního dluhopisu si zájemce nenechá vyplácet každoročně úrokový výnos, ale bude mu reinvestován prostřednictvím nákupu dalších dluhopisů s tím, že celkový úrokový výnos obdrží k datu splatnosti současně s nominální hodnotou.

LIDOVKY.CZ SE PTALY:

Mohou být takovéto úroky atraktivní? Je vydávání "občanských" dluhopisů pro stát vůbec výhodné v momentě, kdy si může relativně levně půjčovat na dluhopisných trzích?


Daniel Drahotský, ředitel úseku finanční trhy J&T
Prodej státních dluhopisů drobným klientům byl a bude téměř vždy relativně dražší varianta než jejich umístění mezi institucionálními investory. Považuju ale za správné, že se stát snaží diversifikovat svoji  investorskou bázi, protože mu to dlouhodobě zlepšuje vyjednávací pozici. Nedivil bych se, kdyby nabídl pobídky zprostředkovatelům a možná i vyšší výnos při úpisu. Dělá to každý, kdo uvádí nový produkt na trh nebo chce prodávat novému segmentu, protože po čase, kdy se klienti nový produkt "naučí", bude moci nabídnout o něco méně atraktivní podmínky.

 

Martin Prokop, analytik finančních trhů Nextfinance
České státní dluhopisy pro obyvatelstvo mi nepřijdou výhodné ani pro jednu stranu. Jednak existuje spousta spořících účtů, které nabízejí roční výnos přes 2 %, a za druhé to určitě bude i pro ministerstvo financí dražší, prodávat tyto dluhopisy po malých částkách. K celému tomuto plánu se stavím velice zdrženlivě. Ministerstvo financí by muselo nabídnout o něco větší zhodnocení, aby to pro potenciální investory začalo být zajímavé.

 

Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank
Retailový státní dluhopis je v konkurenci s termínovanými vklady a spořícími účty v bankách, různými vkladovými certifikáty a bankovními dluhopisy (zejména HZL). Poptávka bude tedy bude záviset na tom, jak bude stanoven úrok (+ samozřejmě , co to bude stát na poplatcích).  Zda to pro stát má smysl je otázka, pokud je schopen udávat bondy za 2,8% na 5 let jako nedávno. Na druhé straně je ale dobře, když existuje retailový trh státních dluhopisů, jak je to obvyklé v řadě vyspělých zemí. Možná tedy má stát altruistickou motivaci podpořit finanční trhy.


Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank
Program dluhopisů pro malé investory se připravuje v různých modifikacích už řadu let. Pokud nemá být celé úsilí zmařeno, musí se jednou s emisemi začít. Klesají-li výnosy dluhopisů na globálních trzích, bude zřejmě klesat i požadavek na výnos ze strany českých občanů. Současné dění na trzích tedy nevidím jako důvod k odkladu. Zda ale investorům přijde pro několikaletou investici jako atraktivní výnos dvě až tři procenta, opravdu nevím.

 

Marek Hatlapatka, hlavní analytik Cyrrus
Ano, stát si dnes může relativně bez potíží a za nízký úrok půjčovat na kapitálovém trhu, ale to nemusí platit za rok, za dva. Pro stát bude věřitel v podobě českého občana rozhodně stabilnější a tolerantnější partner než finanční trh, který dnes české dluhopisy hltá, ale zítra to tak být nemusí. Co se týká atraktivity dluhopisů z hlediska občanů, nemyslím si, že se bude jednat o výrazně zajímavější poměr výnosu a rizika, než lze na trhu nelézt v různých formách již nyní. Ale pokud bude úrok a další podmínky nastaveny rozumně, mohou se tyto dluhopisy stát relevantní investiční příležitostí, která přinejmenším rozšíří možnosti investování. Jen stěží však tento investiční nástroj uspokojí ty, kteří požadují výnos jasně převyšující inflaci.


Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný