15. října 2014 16:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecké akcie prudce oslabují. Sráží je tamní politická nejistota

První v pořadí čekatelů na státní bankrot je momentálně Řecko. Bude následovat dominový efekt? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První v pořadí čekatelů na státní bankrot je momentálně Řecko. Bude následovat dominový efekt? | foto: © ČTKČeská pozice

ATÉNY Ceny řeckých akcií prudce klesají, sráží je hlavně nejistota na tamní politické scéně. Hlavní index aténské burzy se propadl o více než devět procent, téměř šest procent přitom odepsal už v úterý. Vzhůru naopak zamířily úroky u řeckých dluhopisů, což by mohlo narušit plán premiéra Antonise Samarase na opuštění mezinárodního záchranného programu do konce letošního roku.

Samarasova vláda sice minulý týden přežila hlasování o důvěře v parlamentu, to však neutišilo spekulace o možných předčasných volbách na jaře příštího roku. Poslední průzkumy ukazují, že Samarasova Nová demokracie čím dál více zaostává za opoziční Koalicí radikální levice (SYRIZA), která se staví proti úsporným opatřením a reformám.

ČTĚTE TAKÉ:

„Tlak na prodej akcií pokračuje, stojí za ním politická nejistota a rostoucí výnosy u dluhopisů,“ řekl agentuře Reuters jeden z analytiků společnosti Attica Bank. Ceny akcií se snižují i na dalších evropských trzích. Panevropský index FTSEurofirst 300 odpoledne ztrácel více než dvě procenta a pohyboval se na nejslabší úrovni od letošního února.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Celkem získalo 240 miliard eur (asi 6,6 bilionu Kč). Výměnou za to ale musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně, což prohloubilo hospodářskou recesi.

Atény chtějí do konce letošního roku záchranný program opustit a od příštího roku pokrývat své finanční potřeby prostřednictvím dluhopisových trhů. Úrok u řeckých dluhopisů s desetiletou splatností se dnes ale vyšplhal na více než 7,6 procenta, což tento plán komplikuje.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!