10. července 2015 20:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko už dlouho žije z cizí pomoci. Ví, že si to může dovolit, říká historik

Odpůrci podmínek slaví v řeckých ulicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci podmínek slaví v řeckých ulicích. | foto: AP

Historik Jan Koura tvrdí, že neefektivní ekonomika a ekonomická závislost Řecka není nová věc a může být pochopena skrz znalost řecké historie ve 20. století.

Historik Koura v rozhovoru s DennikN popisuje, že před druhou světovou válkou bylo 60 procent řecké ekonomiky v zemědělství a země ani tak nebyla potravinově soběstačná. Během německo-italské okupace se situace ještě zhoršila, Řecko přišlo o 8 procent obyvatel a po konci války začala zase válka občanská.

Tehdy se podle Koury naplno rozjela západní ekonomická pomoc Řecku, kterou na sebe vzaly USA a země nakonec byla zahrnuta do Marshallova plánu. Tato pomoc byla nabídnuta kvůli geopolitickému postavení Řecka. Tedy z hlediska, kterého si jsou Řekové i dnes dobře vědomi.

Lidovky.cz

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?