Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko odmítlo připravený návrh. Považuje ho za nerozumný a absurdní

Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu | foto: Reuters

BRUSEL Pondělní jednání ministrů financí eurozóny bez úspěchu skončilo poté, co zadlužené Řecko jako absurdní odmítlo návrh závěrů počítající s žádostí Atén o prodloužení záchranného programu. Podle šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema je ale nyní na Řecku, zda tento postup nakonec přijme.

Čas na jednání s ostatními 18 zeměmi, používajícími jako platidlo euro, mají podle něj Atény do konce týdne. Řecký ministr Janis Varufakis řekl, že program je součástí řeckého problému, ale že je připraven hledat dál „čestnou dohodu“, protože ultimáta nic neřeší.

Shody se podle něj podaří dosáhnout v příštích 48 hodinách. V úterý se v Bruselu schází k jednání ministři financí všech osmadvaceti zemí EU.

„V euroskupině stále je obecný pocit, že nejlepší cestou pro řeckou stranu bude snaha o prodloužení programu,“ podotkl Dijsselbloem na tiskové konferenci po jednání, které nakonec zkrachovalo výrazně dříve, než se čekal jeho původní závěr.

ČTĚTE TAKÉ:

„V příštích několika dnech si budeme muset vyjít na půl cesty,“ poznamenal na své večerní tiskové konferenci Varufakis. Evropě se podle něj opět podaří dostat dohodou ze situace, která nyní vypadá jako slepá ulička. Snahou je prý najít smysluplnou a prorůstovou dohodu mezi Řeckem, EU a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) pro příští čtyři měsíce až půl roku. Zásadní spor se podle Řeka nyní vede o to, zda se má jednat o prodloužení programu, který Atény pokládají za chybu a součást nynějších řeckých problémů, nebo s evropskými partnery celé řešení znovu promyslet.

Varufakis ovšem také zmínil, že se v pondělí před jednáním s ostatními ministry financí sešel s eurokomisařem pro finanční záležitosti Pierrem Moscovicim. Ten mu prý předložil návrh dokumentu, se kterým byla řecká strana ochotna okamžitě souhlasit.

Materiál předpokládal žádost řecké vlády o prodloužení stávající smlouvy o půjčce. Varufakis tak na tiskové konferenci oddělil finanční půjčku, kterou jeho země potřebuje, od podmínek, za nichž byla poskytnuta a se kterými Atény nesouhlasí.

Angela Merkelová zobrazena jako kyklop a řecký premiét Tsipras útočící prakem
Řecký ministr financí Janis Varufakis na summitu v Bruselu

Prodloužení půjčky by podle něj vedlo ke čtyřměsíčnímu přechodnému programu, takže by bylo možné jednat o novém řešení. Řecká strana byla podle Varufakise v takové chvíli připravena nabídnout několik kroků, které by posílily vzájemnou důvěru. „Chtěli jsme potvrdit své odhodlání splnit podmínky dohody o půjčkách vzhledem ke všem našim věřitelům,“ prohlásil ministr. Atény by také po dobu jednání pozdržely své zásadní politické plány.

Tento dokument však byl „minuty před začátkem jednání“ stažen Dijsselbloemem a nahrazen tím, který Varufakis následně razantně odmítl.

Atény dosud dávaly najevo, že o prodloužení programu, jehož podmínky jsou v Řecku velmi nepopulární, žádat nehodlají. Varufakis místo toho mluví o určitém „překlenovacím řešení“, podle Dijsselbloema to však může být jen jiné pojmenování téhož postupu. „Je mi jedno, jak se to jmenuje,“ poznamenal šéf Euroskupiny.

Pokud nebude nalezena dohoda, stávající program skončí na konci února a reálně se tak přiblíží hrozba řeckého bankrotu. Řecko totiž musí jen o několik týdnů později splatit část svého vysokého dluhu. Protože prodloužení musí schválit parlamenty některých členských zemí, je na jednání málo času i v případě, že se Atény nakonec rozhodnou o prodloužení požádat.

Eurokomisař Moscovici v pondělí poznamenal, že podstatné je „být logický, ne ideologický“. Je prý možné uvést do souladu vůli řeckých občanů, kterou vyjádřili v lednových volbách zvolením levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase, s tím, aby řecký stát respektoval své závazky, které už dříve přijal. Tsipras jednoznačně odmítá úsporná opatření s programem spojená.

Podle Dijsselbloema panuje mezi 18 zeměmi eurozóny shoda, že stávající podoba programu dává Aténám možnost pružně se dohodnout s věřiteli na konkrétních změnách. Náhrada jednoho úsporného opatření za jiné je totiž podle něj možná, vždy ale po dohodě s věřiteli, ne jako jednostranná akce, a musí mít zajištěné financování.

Varufakis tuto „pružnost“ své na tiskové konferenci odmítl jako příliš „mlhavou“. „Naše vláda byla zvolena na základě toho, že zpochybňuje celou filozofii programu. Nemáme zájem na kosmetických změnách,“ podotkl.

Řeckem odmítnutá a novinářům vzápětí diplomaty poskytnutá verze návrhu závěrů také zmiňovala, že Atény se zavazují k prosazení „dlouho odkládaných“ reforem v oblastech, jako je boj s korupcí, výběr daní či efektivita státní správy.

Moscovici na novinářskou otázku připustil možnost změn 30 procent podmínek stávajícího programu, pokud bude zajištěno jejich plné financování. „To není malý prostor pro politiku,“ podotkl komisař. Dosavadní expertní jednání však podle něj neukázala, o kterých 30 procent by přesně mělo jít.

Žádost o prodloužení by z řecké strany měl doprovodit jednoznačný závazek Atén splnit všechny finanční závazky věřitelům a zajistit stabilitu finančního sektoru, řekl Dijsselbloem.

„Na tomto základě jsme připraveni pokračovat v jednání. Nyní je na řeckých úřadech, aby rozhodly, zda si takové prodloužení přejí,“ dodal.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...