29. prosince 2014 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ruská ekonomika se propadla poprvé za pět let. A bude ještě hůř

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: ČTK

MOSKVA Ruská ekonomika utrpěla v listopadu pokles o půl procenta. Zaznamenala tak první ztrátu od října 2009, kdy ji srážela globální finanční krize. Oznámilo to v pondělí ruské ministerstvo hospodářství.

Ekonomové i tamní vláda čekají prohlubování poklesu pod tlakem propadu cen ropy a západních sankcí vůči Putinově zemi.

Meziroční tempo růstu ruské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí dál zpomalilo na 0,7 procenta. Kreml letos očekává zvolnění letošního celoročního růstu hrubého domácího produktu na 0,5 procenta z loňského tempa 1,3 procenta a z předloňských 3,4 procenta.

VÍCE K TÉMATU:

 Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekají už v posledním letošním čtvrtletí přesun HDP do záporných čísel.

„Při současných cenách ropy očekáváme, že se věci zhorší. Není zde důvod pro optimismus,“ komentoval situaci hlavní ekonom pro oblast Ruska a Společenství nezávislých států ING Bank Dmitrij Polevoj.

„Souvisí to především se sankcemi, ropou a panikou, kterou jsme viděli na trhu v prosinci. Škody, které to způsobí bankovnímu systému a spotřebitelské důvěře, se budou dlouho napravovat,“ dodal Polevoj. 

Rusko: pokles bude 4 procenta

Propad cen ropy se zrychlil na konci listopadu poté co ropný kartel OPEC odmítl stabilizovat klesající ceny omezením produkce. Ropa a plyn jsou hlavními zdroji příjmů ruské vlády.

Vedle ropy přispívají k oslabování ekonomiky západní protiruské sankce za postoj Moskvy k Ukrajině, které převážně omezily ruským firmám možnost půjčovat si v zahraničí, a zpřísněná měnová politika, která brání rubl před hlubším propadem. I tak ale ruská měna letos ztrácí zhruba 40 procent.

Ruský ministr financí Anton Siluanov v pátek odhadl, že ekonomika by v příštím roce mohla klesnout o čtyři procenta. Země by tak zažila první recesi od roku 2009.

Pokles rublu také povede k růstu inflace, protože zdražuje dovoz. Příští rok by míra inflace v Rusku podle ekonomů mohla stoupnout nad deset procent.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?