Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

S eurem byste dopadli jako Řecko, říká známý ekonom Hans-Werner Sinn

Euro by mělo být klub, kterého se můžete dobrovolně účastnit, ale ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro by mělo být klub, kterého se můžete dobrovolně účastnit, ale ve kterém... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Země z jižního okraje Evropy by měly eurozónu opustit, aby se pak mohly vrátit, říká známý a velmi provokativní německý ekonom Hans-Werner Sinn, který ve čtvrtek převzal čestný doktorát Vysoké školy ekonomické v Praze.

LN: Možná nás čeká další horké řecké léto, země má opět problémy se splácením dluhu a blíží se bankrotu. Mělo by Řecko opustit eurozónu?

V jejich vlastním zájmu ano. Nejsou vůbec konkurenceschopní a jsou příliš drazí. Snížit náklady a platy v rámci eurozóny je jen těžko možné. Pokud ale odejdou, mohou okamžitě začít tvořit pracovní místa, spotřebitelé budou kupovat domácí zboží namísto toho z dovozu a kapitál se vrátí do země, Řekové, kteří teď investovali v zahraničí, se vrátí domů. Zvedne se také realitní trh, začne se rekonstruovat, což je další hnací síla ekonomiky. A samozřejmě i­turistický ruch.

HANS-WERNER SINN (68)

Jeden z nejuznávanějších německých ekonomů, dřívější předseda odborné společnosti německy mluvících ekonomů a prezident prestižního ifo Institutu při Universität München a International Institute of Public Finance. Od roku 1989 je členem vědecké rady spolkového ministerstva hospodářství, dále i Bavorské akademie věd, Evropské akademie věd a umění a dalších odborných společností.

Odborně se věnuje hlavně makroekonomii a v posledních letech sociálním systémům, ekonomickým aspektům klimatických změn a evropské ekonomické integraci a společné evropské měně. Proslavil se kritickým pohledem na eurozónu, její mechanismy a příčiny její současné krize.

Z českých ekonomů má blízko k exprezidentovi Václavu Klausovi,
který se účastnil i slavnostního předávání čestného doktorátu VŠE.

Odchod by tedy Řecku velmi pomohl, protože záchranná opatření rozhodně nepomáhají mladým lidem, kteří nemají práci.

Je to jejich právo, je to rozhodnutí Řecka, jestli odejdou, nebo ne. A měli by mít právo euro opustit.

LN: Ale třeba německý ministr financí Wolfgang Schäuble by Řecko rád viděl mimo eurozónu...

Ne, ne, ne, to on nikdy neřekl, nechce je „vyhodit“. Řekl jasně, že pokud chtějí odejít, měli by mít tu možnost. Problém je opačný, otázka zní, jestli máme činit aktivní kroky, abychom země udrželi v eurozóně. Ministr Schäuble se postavil právě proti takovému umělému udržování zemí, které to prostě nezvládnou. To není pro Evropu žádné řešení.

Euro by mělo být klub, kterého se můžete zcela dobrovolně účastnit, ale ve kterém zároveň nemůžete být závislí na zdrojích od ostatních.

LN: Vidíte budoucnost středoevropských zemí, jako je Česká republika nebo Polsko, jako členů tohoto klubu? Měli bychom se přidat?

Ne, nikoliv v tuto chvíli, protože euro je zjevně v hluboké krizi, kterou snad časem překoná, ale je potřeba počkat, než se řešení najde. Také byste měli počkat, až se změní pravidla eurozóny, jinak byste čelili stejným problémům jako jižní Evropa. Okamžitě by se zvýšily investice, nafoukla by se realitní bublina, která by praskla... Je to krásných deset let, kdy máte euro a­pak začnou problémy.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!