2. října 2014 14:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ukrajina se dál potápí. Válka ji posílá k ekonomickému dnu

Oslavy Dne nezávislosti Ukrajiny v ulicích Prahy, 24.8. 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy Dne nezávislosti Ukrajiny v ulicích Prahy, 24.8. 2014. | foto: MAFRA - Petr Topič

KYJEV Ukrajinská ekonomika letos klesne o osm procent, předpověděla ve čtvrtek Světová banka. Ačkoliv její experti počítali s růstem země aspoň pro příští rok, nyní své propočty opravili. Hospodaření Ukrajiny se bude propadat dál.

Nejnovější horší odhad Světové banky spojuje ekonomický pokles s důsledky bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci na průmyslovém východě země.

Konflikt podle ukrajinských sil navzdory příměří pokračuje bojem o letiště v Doněcku.

Experti Světové banky dosud předpokládali, že se ukrajinský hrubý domácí produkt letos sníží o pět procent. Pro příští rok počítali s návratem k růstu na úrovni 2,5 procenta. V nejnovějším odhadu však předpokládaji pokles o procento.

ČTĚTE TAKÉ:

"Narušení ekonomické aktivity na východě mělo za výsledek prudší pokles HDP," uvedl představitel Světové banky pro Ukrajinu Qimiao Fan.

Konflikt mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty těžce dolehl především na výrobu oceli, chemikálií a těžbu uhlí v průmyslových Doněcké a Luhanské oblasti.

Oba regiony se podle Fana na ukrajinském HDP podílí zhruba šestnácti procenty, na ukrajinské průmyslové výrobě zhruba čtvrtinou a na vývozu 27 procenty. V zemědělství činí jejich podíl zhruba sedm procent.

Lidovky.cz, ČTK