Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schillerová trvá na deficitu rozpočtu 500 miliard korun. Jde o nutnou rezervu, tvrdí

Ministryně financí Alena Schillerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně financí Alena Schillerová | foto: ČTK

Praha Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) i po jednání s částí opozičních stran trvá na deficitu státního rozpočtu na letošní rok ve výši 500 miliard korun. Čtvrteční schůzku se zástupkyní KSČM a předsedkyní sněmovního rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou o podpoře rozpočtu považuje za úspěšnou.

Jednat o podpoře rozpočtu chce až do pondělí, na sobotní schůzi vedení KSČM se ale podle ní zástupci vlády nechystají. Schillerová to ve čtvrtek řekla České televizi.

Ministryně vyjednávala ve středu o podpoře rozpočtového schodku s Piráty, ve čtvrtek s KDU-ČSL a KSČM. Se zástupci všech tří stran chce i nadále jednat. „Osobně to vidím mnohem lépe než před týdnem,“ řekla o možné podpoře rozpočtu.

Pro vládu je důležitá zejména podpora komunistů, kteří menšinový kabinet ANO a ČSSD dosud tolerovali. KSČM zatím s podporou úpravy rozpočtu ve Sněmovně váhá. Zástupci strany hovoří o tom, že v sobotu rozhodne širší vedení. České televizi Vostrá řekla, že nevidí zásadnější problém a většina bodů rozpočtu v podstatě plní usnesení vedení KSČM.

Chtějí podpořit i digitalizaci školství

Optimistická po čtvrtečním setkání s Vostrou byla i Schillerová, která jej označila za velmi úspěšné. Ministryně řekla, že z jednání odcházela velmi optimistická a s velkou nadějí, že by komunisté změnu rozpočtu podpořit mohli. Vostré vysvětlovala dvě rozpočtové položky v celkové výši 20 miliard korun, které se týkají podpory podnikání a podpory sociálního sektoru. 

Podle ministryně zahrnují řadu programů, které teprve ministerstva připravují. „Některé není ani možné v tuto chvíli specifikovat, abychom nevyvolali nějaké očekávání a nezpůsobili třeba ekonomické problémy,“ poznamenala.

Vostrá Schillerové řekla, že KSČM bude chtít v doprovodném usnesení ke změně rozpočtu podpořit například digitalizaci školství, aby byly školy připraveny na případnou druhou vlnu epidemie koronaviru. Vyčleněny by mohly být peníze například na počítače, které by dostaly děti ze sociálně slabších rodin. 

Komunisté chtějí také podpořit zdravotní sestry v sociálních službách. Na ty se podle Schillerové zapomnělo. Podle ministryně komunisté nepožádali, aby některý ze zástupců vlády přišel obhájit návrh rozpočtové změny na sobotní zasedání ústředního výboru.

Podle Schillerové je nutná rezerva

O rozpočtu ve čtvrtek Schillerová a premiér Andrej Babiš (ANO) jednali i s lidovci. Zástupci KDU-ČSL chtěli podle Schillerové vysvětlit jednotlivé parametry navrhované změny. 

Lidovci podle ní chtějí podpořit rodiny s dětmi. „Pan premiér se vyjádřil, že o tom budeme přemýšlet,“ řekla ministryně. KDU-ČSL chce dále do rozpočtu na příští léta podle Schillerové dostat podporu výstavby obecních bytů. Lidovecké návrhy ministryně označila za témata k diskusi.

Už ve středu jednala se zástupci Pirátů. Jednání podle ní budou pokračovat až do pondělí. Kromě zmíněných tří stran další opoziční subjekty o schůzky podle Schillerové nepožádaly. Uvítala by, kdyby měl rozpočet širokou podporu.

Schillerová i nadále trvá na zachování navrženého deficitu ve výši 500 miliard korun. „Nedokážeme teď přesně odhadnout, jak velké budou škody, kde budeme muset zainvestovat, jaká další opatření přijmeme,“ poznamenala. V rozpočtu by proto podle ní měla být vytvořena rezerva, aby nemusela vláda opět žádat o jeho změnu. 

Zároveň řekla, že ze strany KSČM požadavek na snížení deficitu během jednání nezazněl, Piráti chtěli „nevelkou“ úpravu. Lidovci podle ní snížení zmínili v diskusi. Představitelé lidovců po schůzce novinářům řekli, že by vláda měla zvážit snížení deficitu z 500 na 450 miliard.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...