Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Šéf CzechTrade přišel o funkce. Byl přetížený, ulevil jsem mu, říká Mládek

Zdeněk Vališ na snímku z roku 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Vališ na snímku z roku 2012. | foto: ČTK

PRAHA Zdeněk Vališ, pověřený řízením exportní agentury CzechTrade, přišel o dva posty na ministerstvu průmyslu. Nový šéf resortu Jan Mládek (ČSSD) ho zbavil funkcí ředitele sekce zahraničního obchodu a ředitele odboru podpory exportu. Trojnásobný ředitel byl podle Mládka nejlépe placeným úředníkem ministerstva.

„Pan Vališ byl trojnásobný ředitel, teď už je jen jednonásobný,“ řekl Mládek serveru Lidovky.cz. „Celkově vzato to byl nejlépe placený člověk v mém úřadu. Pracoval na jeden a dvě třetiny úvazku, stěžoval si přitom, že je přetížen. Tak jsem mu ulevil,“ dodal ministr.

Nevylučuje přitom, že Vališe odvolá i z vedení agentury CzechTrade. „Budoucnost je otevřená, nechci říkat tak ani tak. Je to přetížený člověk,“ míní Mládek.

Vališ patří mezi úředníky, kteří mají napilno. Vedle zmíněných funkcí je totiž také místopředsedou dozorčí rady Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), jejíž činnost nyní vyšetřuje policie, a podle svého životopisu také pokračuje v doktorském studijním programu.

Bohatá kariéra

Před kariérou ve veřejné sféře Vališ pracoval jako analytik ve společnosti ING. V letech 2007-2009 vystřídal několik pozic na ministerstvu zahraničních věcí. Ředitelem odboru podpory exportu ministerstva průmyslu je Vališ od ledna 2010, šéfem sekce zahraničního obchodu je od poloviny roku 2012.

V dubnu 2012 byl po odvolání Ivana Jukla pověřen ministrem Martinem Kubou (ODS) řízením agentury na podporu exportu CzechTrade. Působil v dozorčí radě České exportní banky a v současnosti je místopředsedou dozorčí rady státní pojišťovny EGAP.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...