8. února 2011 14:22, aktualizováno  17:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šéfka pošty už jedná o odchodu, John na její rezignaci tlačí

Ředitelka České pošty Marcela Hrdá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka České pošty Marcela Hrdá | foto: ČTK/Česká pošta

PRAHA Generální ředitelka České pošty Marcela Hrdá vyjednává o svém odchodu z funkce s ministerstvem vnitra, které má poštu v gesci. Zatímco dosud podle informací Lidových novin sama odstoupit odmítala, nyní již připouští, že z pošty do konce měsíce odejde. Ministr vnitra Radek John na Hrdou tlačí, aby sama do konce února podala rezignaci.

"Generální ředitelka jedná o formě svého odchodu k 28. únoru s tím, že bude zabezpečeno regulérní předání podniku. Případné změny managementu pošty by neměly ohrozit tak důležité projekty, jakým je například sčítání lidu, či započaté změny v provozní části České pošty," řekl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Sčítání lidu, které bude pošta provádět, je naplánováno na březen letošního roku. Panují obavy, jestli pošta bez výkonného vedení (John chce vyměnit celý management) celý velký projekt zvládne.

Radek John

Šéfka pošty Hrdá je ve funkci rok a měsíc, jmenoval ji bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Ministr vnitra John vydal na začátku února prohlášení, ve kterém veřejně Hrdou kritizoval.

Pošta se s obcemi o rušení poboček dohodne půl roku dopředu

Česká pošta bude zamýšlené rušení svých poboček konzultovat s dotčenými obcemi půl roku dopředu. Předloží údaje o jejich hospodaření a vytíženosti pošt. Dohodli se na tom zástupci samospráv a vedení podniku.

Pošta chce ve vytipovaných obcích s málo využívanými pobočkami zavést výdejní místo, které by zajišťovalo výdej a příjem zásilek, doplněné motorizovanou poštou, která by poskytovala například peněžní služby, druhou možností pak je Pošta - Partner, tedy plnohodnotná pobočka provozovaná jiným subjektem.

Vytýkal současnému managementu, který celý vyzval k rezignaci, nekoncepčnost a nepřijal jeho strategii, se kterou chtěl řídit poštu do roku 2015. Hrdé se, alespoň podle tvrzení Johna, vymstilo také rušení poštovních poboček. To se prý dělo nekoncepčně, nikoli promyšlenou strategií.

Sčítání lidu bez vyššího managementu?

John tedy uvedl, že se na její místo chystá vypsat výběrové řízení a poštu rovněž převedl pod správu ekonomického náměstka Jiřího France.

Pokud Johnův plán vyjde, České poště mimo jiné hrozí, že březnové sčítání lidu, které provádí, bude muset udělat bez nejvyššího managementu. 

.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.