28. prosince 2014 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ruská podpora zbrojařů. Dostanou šest miliard rublů, aby spláceli půjčky

Ruský rubl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl. | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruská vláda slíbila poskytnout 6 miliard rublů (2,5 miliardy korun), aby vývozcům zbraní pomohla splácet půjčky od domácích bank. Nedělní sdělení Kremlu je podle agentury Reuters další ukázkou toho, jak se stát snaží pomáhat společnostem zasaženým finanční krizí v Rusku.

Ruské hospodářství nepříznivě ovlivnil pokles světových cen ropy, která patří k hlavním ruským vývozním artiklům, a dopady západních sankcí zavedených kvůli roli Ruska v ukrajinské krizi.

Moskva již podnikla kroky na podporu státních společností a bank. Zavádí také opatření zaměřená na stabilizaci rublu, který se v polovině prosince prudce propadl. Analytici ale vyhlídky ruské ekonomiky a měny nevidí dobře, podotkl Reuters.

Obama: jsme připraveni zmírnit sankce, až Moskva sníží napětí

Vláda v neděli oznámila, že slíbila finanční podporu ruským vývozcům produktů „k vojenským účelům“, aby uhradila část jejich úrokových plateb z půjček u domácích bank. V příštím roce prý bude tato podpora dosahovat 2,9 miliardy rublů. V roce 2016 bude činit 2,94 miliardy rublů. Názvy podporovaných vývozců vláda nezmínila.

PSALI JSME:

Americký Kongres schválil návrh zákona, který otevírá dveře k novým protiruským sankcím, namířeným tentokrát proti dalším společnostem obchodujícím se zbraněmi či firmám dodávajícím technologie k těžbě ropy. Nový zákon počítá i s poskytnutím vojenské podpory ukrajinské vládě.

Americký prezident Barack Obama jej už podepsal. Zároveň ale v polovině prosince oznámil, že této normy nevyužije k zavedení dalších restrikcí proti Rusku. Naopak je prý připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva podnikne kroky ke zmírnění napětí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz