1. července 2015 11:59, aktualizováno  19:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tsipras vyzval Řeky, aby v referendu řekli ne. Evropa bude do té doby čekat

Řecký premiér Alexis Tsipras při svém televizním projevu, ve kterém vyzval... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras při svém televizním projevu, ve kterém vyzval... | foto: Reuters

ATÉNY Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Řeky, aby v nedělním referendu odmítli přistoupit na podmínky věřitelů jejich země. Toto odmítnutí podle něj neznamená roztržku s Evropskou unií, ale naopak představuje rozhodný krok k vyjednání lepších podmínek.

Tsipras si věří. Vyhlášení referenda podle jeho slov přimělo evropské partnery k zmírnění podmínek.  

Situace ohledně hrozícího řeckého bankrotu je ale i nadále nejasná. Premiér Alexis Tsipras údajně už dříve ustoupil mezinárodním věřitelům a slíbil jim přijetí takřka všech jejich posledních podmínek další finanční pomoci. 

Podle britského listu Financial Times to plyne z dopisu, který Tsipras v úterý večer zaslal Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), Evropské centrální bance (ECB) a Evropské komisi. Dopis je rozvinutím nečekané úterní žádosti řecké vlády o třetí záchranný program v rozsahu 29,1 miliardy eur náhradou za program, jehož platnost právě skončila.Mezinárodní měnový fond ve středu také potvrdil, že Řecko neuhradilo část dluhu 1,5 miliardy eur.

Mluvčí MMF Gerry Rice dodal, že Řecko v úterý požádalo na poslední chvíli o prodloužení termínu splátky. Výkonná rada fondu se bude podle Rice žádostí „v patřičnou dobu“ zabývat.

Tsiprasův dopis údajně slibuje, že Atény přijmou všechny navrhované změny systému daně z přidané hodnoty (DPH), až na zrušení slevy pro řecké ostrovy. V citlivé otázce úspor v důchodovém systému Tsipras pouze žádá, aby požadovaný sedmiletý postup prodlužování věku odchodu do penze na 67 let nezačal hned, ale až v říjnu. Požádal rovněž o možnost pomalejšího odstraňování příplatku pro nejchudší důchodce.

„Helénská republika je připravena přijmout tuto dohodu s následujícími dodatky a vyjasněními jako součást prodloužení končícího (záchranného) programu, o který jsme požádali v úterý 30. června,“ píše se podle FT v dopise.

Počkáme na výsledek referenda

Před nadcházejícím řeckým referendem o podmínkách mezinárodních věřitelů pro Řecko se žádná další jednání s Aténami konat nebudou. Po středeční mimořádné telekonferenci ministrů financí eurozóny to uvedl jejich šéf, Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. 

Žádná další jednání o návrzích nebo finančních záležitostech se v příštích dnech neuskuteční ani na úrovni euroskupiny, ani mezi řeckými úřady a věřitelskými institucemi, uvedl také. “Nyní prostě počkáme na výsledek nedělního referenda“ a zohledníme jej, podotkl Dijsselbloem.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v noci na středu potvrdil, že Řecko neuhradilo splatnou dlužnou částku 1,2 miliardy SDR (měnová a účetní jednotka MMF zvaná zvláštní práva čerpání), což podle aktuálního kurzu odpovídalo částce 1,51 miliardy eur (asi 41 miliard Kč). O půlnoci vypršel i prodloužený mezinárodní záchranný program pro zadlužené Řecko.

ČTK