29. října 2009 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slovenský lék na krizi: Předkupní právo pro stát a zákaz propouštění

Slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico. | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA Slovenská vláda dnes schválila kontroverzní zákon, který nařizuje firmám z některých sektorů ekonomiky, že nesmí svůj podnik prodat, dokud ho nenabídnou státu. Informoval o tom server Sme.sk.

Zákon se týká společností podnikajících v energetice, vodním hospodářství a rafinérském průmyslu, které zaměstnávají více než 500 lidí. Na návrh ministra hospodářství pak mohou být prohlášeny za strategické podniky a ani jejich vlastníci se nebudou moci proti tomuto rozhodnutí odvolat.

Vedení takzvaných strategických firem pak zákon určuje zvláštní povinnosti, které mohou zásadně omezit svobodu firmy. Strategická společnost totiž například musí zabránit hromadnému propouštění zaměstnanců. Firma také musí zabezpečit trvalý provoz podniku bez důsledků na podnikatelský záměr. Stát by tak mohl prakticky každé větší firmě zabránit například v době krize v propouštění.

Pokud pak budou chtít majitelé firmu prodat, musí ji nejprve nabídnout státu za cenu, kterou určí podle svojí úvahy znalec. Vláda pak bude mít 120 dní, aby podnik koupila, nebo uvolnila cestu jinému zájemci. V případě, že bude chtít některý z kupců odhadovanou cenu přeplatit, má v takovém případě majitel smůlu.

Návrh zákona má být podle slovenské vlády protikrizovým opatřením a má mít jen omezenou platnost. Už teď ale vzbuzuje několik otázek, například jak se bude zacházet s akciovými společnostmi. Zákon totiž neřeší situaci, kdyby vláda za strategický podnik prohlásila například Slovenské elektrárny, ve kterých vlastní Enel dvě třetiny akcií, ostatní drží drobní akcionáři.

Najdete na Lidovky.cz