Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
19. prosince 2013 10:47, aktualizováno  13:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok. Pro byli ČSSD, ANO a lidovci

Poslanci schválili rozpočet pro příští rok, který počítá se schodkem 112 miliard korun.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci schválili rozpočet pro příští rok, který počítá se schodkem 112 miliard korun. | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok, který jí předložila úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Schválený schodek má proti letošku vzrůst ze 100 na 112 miliard. Poslanci však při závěrečném schvalování převedli zhruba pět miliard korun do vládní rozpočtové rezervy. Většinu poslaneckých pozměňovacích návrhů na přesuny uvnitř rozpočtu odmítli.

Rozpočet nyní míří k podpisu prezidenta republiky, Senát o něm nehlasuje. Rozpočet podpořilo 109 přítomných poslanců, proti jich bylo 39. Pro rozpočet hlasovali poslanci vznikající vládní koalice, tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Bývalé vládní strany ODS a TOP 09 byly proti, komunisté a poslanci Úsvitu se zdrželi.

ČTĚTE TAKÉ:

Příjmy rozpočtu se proti hospodářskému plánu schválenému na letošek zvýší o 18,5 miliardy na jeden bilion a 99,3 miliardy korun. Výdaje vzrostou o 30,5 miliardy na bilion a 211,3 miliardy korun. Kvůli navrženému schodku chce vláda vydat dluhopisy v objemu téměř 114 miliard korun.

Poslanci schválili státní rozpočet na příští rok. Schodek má vzůrst na 112 miliard.

Poslanci schválili státní rozpočet na příští rok. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek na snímku.

Na návrh rozpočtového výboru přidali 300 milionů na výstavbu základních škol v okolí velkých aglomerací a 1,27 miliardy korun na sociální služby. Stejně tak poslanci přidali 50 milionů korun na platy v regionálním školství.

Kritika TOP 09 a ODS

Rozpočet kritizují TOP 09 a ODS, podle nich otáčí předchozí trend snižování rozpočtových schodků a není prorůstový. "Dochází k poklesu kapitálových výdajů i výdajů na vědu a výzkum. To jsou nepochybně prorůstové položky," řekl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Naopak předseda a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pokládá rozpočet za lepší, než byly za vlád, v nichž Kalousek figuroval. "Tento rozpočet neškrtí ekonomiku, nebere občanům další peníze formou zvyšování daně z přidané hodnoty a snaží se řešit aspoň částečně krizi ve zdravotnictví, která byla způsobena škrty exministra financí Miroslava Kalouska a exministra zdravotnictví Leoše Hegera," řekl Sobotka.

Rozpočet podle ministra financí v demisi Jana Fischera vychází z návrhu předešlého kabinetu. "My jsme do něj promítli představu o silnějším tempu růstu, a to jsme ještě konzervativní," uvedl. Oproti Kalouskovi Fischer tvrdí, že zvyšuje výdaje na vědu a výzkum o půl miliardy korun.

Poslanci na návrh rozpočtového výboru přidělili ministerstvu kultury šest milionů korun na koupi rodného domu Jana Palacha ve Všetatech na Mělnicku a na zřízení expozice.

Poslanci dnešním hlasováním současně změnili rozpočet na letošní rok. Snížili jeho celkové příjmy a výdaje shodně o 4,4 miliardy korun, schodek zůstal stejný. Souvisí to s letošní aukcí kmitočtů, kterou uspořádal Český telekomunikační úřad. Příjmy z této aukce ve výši sedmi miliard měl ve svém letošním rozpočtu, ale dostane je až v příštím roce. Tomu bylo nutné letošní rozpočet přizpůsobit.

Poslanci vyřadili částku na odchodné poslanců

Sněmovna také ze svého rozpočtu na příští rok vyřadila částku 40 milionů určenou na odchodné poslanců. Do rozpočtu Sněmovny se tyto peníze dostaly v době, kdy se ještě předpokládalo, že volby budou v příštím roce. Protože byly už letos, vyplatila Sněmovna odchodné z úspor ve svém letošním rozpočtu.

Sněmovna měla letos na projednání rozpočtu rekordně krátkou dobu. V prvním čtení schválila základní údaje již 6. prosince a po 13 dnech ho schválila. Jindy na to poslanci mají zhruba 2,5 měsíce. Také dnešní závěrečné čtení bylo kratší než dříve, poslanci ho stihli zhruba během jedné a půl hodiny.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...