1. července 2015 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pět let pomoci Řecku? Chudoba, bezdomovci a sebevraždy, říká člen Syrizy

Tisíce lidí se sešly v centru Atén, aby projevily svou podporu pro přijetí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce lidí se sešly v centru Atén, aby projevily svou podporu pro přijetí... | foto: Reuters

ATÉNY Řecko potřebuje od věřitelů odpuštění části dluhů a čas na to, aby nastartovalo svoji ekonomiku. V rozhovoru pro LN to tvrdí sociolog Anastasios Karvuniaris, který je zároveň členem vládní strany Syriza.

Těžko se smiřuje s tlakem zahraničních partnerů Řecka. Sociolog Karvuniaris tvrdí, že požadavky věřitelů na snižování nákladů ženou jeho zemi do chudoby a nejsou řešením.

LN: Mohl byste popsat nynější situaci v Řecku?

Zjednodušeně, je velmi kritická. Pět let memoranda přineslo nejen ekonomická omezení, snížení platů a důchodů, velkou nezaměstnanost a zavírání obchodů a firem, ale také krizi v mezilidských vztazích. Je mnohem více bezdomovců. Zvýšil se počet sebevražd a psychických onemocnění.

LN: Obáváte se státního bankrotu, který zemi hrozí?

Bankrotu se neobávám. Stát má kontinuitu, nebankrotuje. To banky bankrotují. Berte v úvahu, že Řecko už rok nedostalo ani cent, jen platí za dluhy a nepůjčuje si. Veškeré státní příjmy jdou jen z daní občanů.

LN: Je také víc než kdy dříve možné, že země opustí eurozónu?

Vystoupení z eurozóny je velmi složité. Syriza chce, aby se věc řešila v jejím rámci. Osobně si myslím, že eurozóna se dříve nebo později sama rozpustí. V podstatě kvůli euru. Nemá smysl to vysvětlovat na malém prostoru v novinách, ale jsou o tom celé analýzy, i od pravicových ekonomů. Odchod z eurozóny není v plánu vlády, může ale nastat.

LN: Co lze očekávat v příštích dnech?

Těžko říct. Závisí na evropských partnerech, jestli přistoupí na dohodu bez dalšího snižování platů a zvyšování cen základních produktů a zda nebudou žádat opatření, jež vedou ke zhoršení životní úrovně Řeků. Uznávám, že nalézt shodu bude těžké.

Shromáždění pod heslem Zůstáváme v Evropě.
Stoupenci setrvání země v Evropské unii.

LN: Co říkáte na návrh premiéra Tsiprase uspořádat referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů k řešení dluhové krize?

Myslím, že to byl moudrý návrh. Jednání s věřiteli se táhla dlouho a bez výsledku. Vláda v mnohém ustoupila od svého volebního programu. Hlavním cílem bylo, aby v dohodě nebyla opatření, jež by ještě víc zhoršila už tak tragický život Řeků. Tsipras neměl jinou možnost. Byl zvolen, aby dělal politiku pro lidi, ne pro banky.

LN: Nebyl to přesto z jeho strany tak trochu alibismus?

Nebyl to alibismus, vůbec ne. Tsipras není tradiční politik, kterého zajímá jen jeho křeslo. Návrh uspořádat referendum je výrazem demokracie a upřímnosti.

LN: Má řecká vláda šanci krizi vydržet?

Ano, ale pod jednou podmínku. Musí lidem říkat úplnou pravdu. Už je čas jen na skutečně vážná rozhodnutí. Vláda se udrží jen v případě, že lidé budou vědět, co je čeká, a to nezávisle na výsledku referenda.

LN: Má nynější stav nějaké řešení?

Jediným řešením je podle mě plnění vládního programu. Věřitelé musí pochopit, že s opatřeními, která naši zemi ženou do chudoby, a s podmínkami, jež z Řeků vytvářejí levnou pracovní sílu, se nikam nedostaneme. To by bylo špatné nejen pro Řecko, ale pro celou Evropu.

Řekové jsou velmi hrdí. A trpěliví, ale ne donekonečna. Řecko potřebuje razantní odpuštění části dluhu a čas, aby znovu nastartovala výroba v zemi. Potřebuje kyslík. Přesně jako Německo po druhé světové válce.

LN: Pociťuje strana Syriza v nynější době odliv svých sympatizantů?

Syriza i v posledních průzkumech zůstává na prvním místě, a to s velkým, až dvacetiprocentním rozdílem. Jak to však bude vypadat po nedělním referendu, uvidíme. Myslím si však, že Řekové své vládě a premiérovi Tsiprasovi důvěřují. 

Leona Šlajchrtová

Autor

Leona Šlajchrtováleona.slajchrtova@lidovky.czČlánky

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.