Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Solárníci vyzvali Nečase k diskuzi. Jsou to rentiéři a přítěž, míní premiér

Předseda vlády Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Petr Nečas. | foto: ČTK

PRAHA Českým majitelům fotovoltaických elektráren se nelíbí kritické výroky premiéra Petra Nečase na jejich adresu. V novinovém inzerátu ho tak vyzvali k mírnějším slovům a vzájemné diskuzi. Jejich výzva se ale s úspěchem nesetkala. Předseda vlády ve středu opět zopakoval, že jeho kabinet hodlá výnosný solární byznys omezit.

„Nikdy bych nic neukradl, jen jsem v rámci rodinné firmy investoval do obnovitelných zdrojů,“ píše Pavel Šich, předseda Aliance pro energetickou soběstačnost, v úvodu inzertního sdělení s názvem Otevřený dopis premiérovi České republiky Petru Nečasovi.

„Dále vymýšlíte další restrikce a útoky, proti nám, investorům do obnovitelných zdrojů energie. Cítím to jako podněcování veřejnosti k nenávisti ke skupině obyvatel této země, které mi připomíná štvavé kampaně komunistů v padesátých letech proti továrníkům a kulakům,“ pokračuje Šich.

Inzerce solárníků v MF DNES vydaná ve středu 27. února. KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Inzerce solárníků v MF DNES vydaná ve středu 27. února. KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Inzerát žádá po Petru Nečasovi, aby „nepodléhal zjednodušeným řešením“ a co možná nejdříve zahájil konstruktivní diskuzi, která by vedla k nalezení „nejlevnějšího řešení výhodného pro všechny strany“.

Premiér zatím výzvu podepsanou „Investory do obnovitelných zdrojů energie“ komentovat nechce. „Jedná se pouze o inzerci a na ni přes média pan premiér nehodlá reagovat. Pokud vím, tak podobný dopis jsme zatím neobdrželi,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí vlády Michal Schuster.

Koule na noze české ekonomiky

Středeční tisková konference po jednání vlády ale jasně ukázala, že výzva solárníků na premiéra příliš velký vliv neměla. Obnovitelné zdroje totiž označil za záminku pro razantní nárůst cen energií a oznámil, že ministerstvo průmyslu již připravuje plán, který by „kouli na noze české ekonomiky“ odstranil.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas před novináři odmítl mluvit o solárním byznysu, podle něj se spíš jedná o svéráznou formu rentiérství: „Žádné podnikání to není, pokud máte zákonem garantovanou navratitelnost během daného počtu let a nepodnikáte s běžným podnikatelským rizikem, ale úplně bez rizika."

Plán ministerstva průmyslu by měl podle Nečase ulevit podnikům i domácnostem od vysokých cen elektřiny. „Chceme to samozřejmě udělat tak, abychom neporušili zákony. V letošním roce jde 44 miliard korun v podstatně bezpracně na konta solárních baronů a my chceme tyto prostředky omezit. Považujeme to za velice závažnou věc,“ dodal premiér.

Solární boom vystřídala arbitráž

Stát výrobcům elektřiny ze sluneční energie (ale i dalších obnovitelných zdrojů) zajišťuje subvencované výkupní ceny a garantuje vykoupení elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách. V důsledku těchto mimořádně příznivých podmínek nastal v roce 2010 v ČR "solární boom."

Za tento jediný rok vzrostl celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Česku čtyřnásobně na 1953 MW. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl.

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 korun za megawatthodinu (bez DPH), loni to bylo 419 korun za megawatthodinu. Příspěvek na obnovitelné zdroje tvoří například u nejběžnějšího tarifu společnosti ČEZ zhruba 12,5 procenta ceny.

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto.

Počátkem listopadu 2010 schválila Sněmovna novelu zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky. Ta mimo jiné stanovila, že elektřina ze slunečních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent.

V současné podobě platí "solární daň" do konce roku 2013. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ale počátkem loňského prosince nevyloučil, že bude platnost daně ještě prodloužena. 

Kvůli dodatečnému uvalení 26procentní daně na solární energii hrozí Česku mezinárodní arbitráž.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...