Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát chce prodávat lidi bez práce. Láká to podvodníky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Z lidí bez práce se může stát lukrativní byznys. Cestu k tomu otevírá novela zákonu o zaměstnanosti, která umožnila Úřadu práce delegovat za finanční odměnu starost o hledání práce pro nezaměstnané na soukromé personální agentury.

Jenomže zákon přímo vybízí ke zneužití. Za převzetí starosti za nezaměstnaného mají pracovní agentury inkasovat 5000 korun, pokud mu najdou práci na dobu neurčitou, vyinkasují dalších 1250 korun. A jenom 500 korun dostane agentura jako odměnu, pokud v nalezené práci lidé vydrží alespoň půl roku.

Agenturám práce přitom nic nebrání vyinkasovat odměnu za převzetí starosti, případně nezaměstnaným najít práci na dobu neurčitou, ze které je hned druhý den propustí ve zkušební době.

Kolik je lidí bez práce v jednotlivých krajích?

Počty nezaměstnaných podle krajů za únor 2012 - grafika

Čistý zisk i po odečtení nákladů za takovouto machinaci lidé z oboru odhadují na 4750 korun za jednoho nezaměstnaného. Těch úřady práce v únoru evidovaly 541 tisíc, a částka, na kterou takto lze dosáhnout se tak šplhá až ke 2,5 miliardám. "Odměny jsou špatně nastavené, bojím se, aby toho nevyužili spekulanti," říká Nataša Randlová, advokátka a expertka na pracovní právo z advokátní kanceláře Randls.

A právě spekulanti už větří příležitost. Podle informací LN se o tuto možnost zajímají nejen některé personální agentury, ale i skupiny, které zvažují, že si agenturu založí.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti tomu, jak byl zákon napsaný, se ozývají i zástupci asociací, které sdružují personální agentury. Zákon je podle nich natolik nekonkrétní, že je možné jeho výklad ohýbat podle potřeby. "Takovému zákonu říkáme prokorupční, protože závisí na libovůli úředníka, jak a co se podle něj bude dělat. Jaká kritéria zvolí, komu zakázku dá, s kým se spojí, kdo se o ní dozví," říká Radovan Burkovič prezident Asociace pracovních agentur.

Přestože je novela zákona o zaměstnanosti účinná už od ledna, zatím ani jedna agentura práce nemohla oficiálně začít spolupracovat s úřady práce. Úřady jsou totiž centralizované a veřejnou zakázku musí vyhlásit generální ředitelství. To zatím ale řešilo nový informační systém a problémy s vyplácením dávek.

Veřejná zakázka má zabránit spekulacím

Podle generálního ředitele Úřadu práce Jiřího Kubeši se na znění veřejné zakázky právě intenzivně pracuje a spekulace budou ošetřené. Podle ministerstva práce a sociálních věcí, který zákon přichystalo, by se úspěšnost agentury práce v konkurzech měla odvíjet od počtu umístěných uchazečů o zaměstnání na trhu práce, a to do pracovního poměru na dobu neurčitou, a setrvání v tomto zaměstnání.

"Pokud by agentura práce chtěla získat pouze příspěvek ve výši 5000 korun, aniž by jejím cílem bylo umístění uchazeče o práci, jehož by po šesti měsících vracela úřadu práce, pak by to byl jasný signál, aby s takovou agenturou už nebyla uzavřena žádná další dohoda," říká Táňa Švrčková, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Od tohoto plánu si ministerstvo slibuje, že agentury budou na rozdíl od úřadů práce aktivně shánět nezaměstnaným práci. Ti s tím musí písemně souhlasit, a nepřijdou tak o podporu v nezaměstnání. LN mají k dispozici první návrh podmínek spolupráce agentur a úřadů práce. Je v nich například podmínka, že agentury dostanou ze 70 procent těžko umístitelné nezaměstnané.

V takovém případě by podle Jaroslavy Rezlerové, prezidentky Asociace poskytovatelů personálních služeb, byla finanční odměna od státu pro poctivé agentury nedostatečná a prodělávaly by. A poctivé agentury proto takovou nabídku akceptovat nebudou.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...