Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát zdaní kouření na baterii. Tabákové strojky však přinesou ‚jen‘ 68 milionů

IQOS (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IQOS (ilustrační snímek) | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Česko bude mít novou spotřební daň. Na jedno z nejbližších jednání vlády míří návrh ministerstva financí, jak si ukrojit část z prodeje tabákového výrobku, který lídr trhu Philip Morris začal loni nabízet v Česku. Strojek s názvem IQOS patří do kategorie takzvaných bezdýmných produktů – tabák z malých náplní nehoří, ale zahřívá se trnem z napájené baterie. Místo toxického kouře tak produkuje nikotinovou páru.

Dosud na tento typ zahřívaných tabákových výrobků stát spotřební daň neuplatňoval. Od ledna příštího roku se to změní. Ministerstvo po delších debatách navrhlo zdanit tento způsob kouření podobně jako řezaný tabák do ručně balených cigaret, tedy podle hmotnosti. Ta je v případě jedné náplně zhruba třetinová proti klasické cigaretě. Kuřákovi ale vydrží v ústech stejně dlouho.

Změna zákona o spotřebních daních se týká obecně všech těchto výrobků, podobné mají v nabídce i další tabákové firmy. Ale skutečností je, že z této kategorie bude zřejmě letos a možná i v příštím roce v Česku dostupný jen IQOS.

Stát si příliš nepomůže

Z klasického kuřiva vybral loni stát na spotřební dani 56,2 miliardy korun. Od prodeje náplní nových výrobků si však nelze slibovat zásadní daňový přínos. Alespoň v prvních letech prodeje.

„Inkaso spotřební daně ze zahřívaných tabákových výrobků neočekáváme v prvních letech vysoké, protože tyto výrobky nejsou dosud na českém trhu příliš rozšířené. Odhadujeme, že v roce 2019 dosáhne výše zhruba 68 milionů korun a v následujícím roce pak 150 milionů korun,“ informuje Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí.

Končí tím však debaty, jakou formou tyto tabákové výrobky zdaňovat. Zvolenou variantu podporoval od začátku Philip Morris. IQOS a náplně pojmenované jako HEETS prodává v současnosti už ve 38 zemích.

V minulém roce přinesli kuřáci 56,2 miliardy korun státu ročně.

Způsob zdanění, jaký zvolilo ministerstvo financí, funguje podle člena představenstva Philip Morris ČR Tomáše Korkoše ve většině států Evropské unie.

Kritici ale připomínají, že logiku má i jiná forma – vybírat za každou náplň do strojku stejnou spotřební daň, jakou stát inkasuje z jedné klasické cigarety, tedy minimálně kolem 2,7 koruny za kus. Tím by erár nepřišel o část příjmů vlivem toho, že výrobky, jako je IQOS, budou postupně vytlačovat tradiční a více zdaněné cigarety.

Philip Morris už dříve uvedl, že má cíl dosáhnout se svými náplněmi do IQOS strojku na českém cigaretovém trhu až tříprocentního podílu. A výhledově by zahřívané tabákové výrobky mohly nahradit mnohem víc prodaných klasických cigaret.

Například v Japonsku, které je světovým lídrem v prodeji těchto alternativ pro kuřáky, nahradil samotný IQOS na konci loňska už skoro 14 procent cigaretového trhu.

Pro výrobce zahřívaných tabákových produktů je nová spotřební daň výhodná – nižší než současná daň z klasické cigarety. Pro státní rozpočet se už ale vyplatí méně.

Konkrétní objem prodeje náplní do IQOS strojku výrobce tají, ale je zřejmé, že daňový příjem z nich těžko nahradí inkaso daní z prodeje tradičních cigaret, které alternativní kuřivo vytlačí z trhu.

Má nižší daň smysl?

Výrobci i lékaři na základě dosavadních výzkumů uvádějí, že zahřívané tabákové výrobky nejsou sice určeny k odvykání kouření, ale vzhledem k tomu, že tabák v nich nehoří, škodí zdraví méně než klasické kuřivo.

„Pokud se to prokáže, je logické, že by stát měl nastavením příslušných daní usilovat o určité daňové zvýhodnění výrobků, jako je IQOS, aby tím motivoval kuřáky k vyšší konzumaci právě novějšího, méně zdravotně škodlivého produktu,“ uvádí ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Nová spotřební daň se týká jen tabákových výrobků, takže se nevztahuje na klasické elektronické cigarety, které jsou v Česku na trhu už přes deset let a ve kterých baterie generuje páru nikoliv z tabáku, ale z tekutých aromatizovaných náplní. Ty mohou, ale nemusejí, obsahovat nikotin. Elektronické cigarety, respektive tekuté náplně, proto spotřební dani nepodléhají.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...