26. dubna 2012 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní dluhopisy si nově budou moct koupit i kraje nebo školy

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní dluhopisy pro občany si bude moci v rámci jarní emise pořídit větší okruh zájemců než při pilotní loňské emisi. Nově si budou moci tři typy dluhopisů koupit například kraje, města, veřejné vysoké školy nebo veřejnoprávní instituce, jako je Česká televize.

Dosud si cenné papíry mohly koupit pouze domácí nebo zahraniční fyzické osoby, občanská sdružení, odborové organizace, nadace nebo nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, registrované církve nebo náboženské společnosti. Loni si objednaly spořicí dluhopisy za víc než 20 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo financí také nabídne v rámci jarní emise dluhopisů pro občany nově dluhopis, který bude úročen podle míry inflace. Tento typ bude ovšem určen jen pro fyzické osoby nebo občanská sdružení fyzických osob.

Prodej dluhopisů občanům se osvědčil

V rámci podzimní emise MF nabídlo jednoletý státní dluhopis, pětiletý kupónový dluhopis a pětiletý reinvestiční dluhopis. "V podzimní pilotní emisi jsme si vyzkoušeli, že systém funguje, a nyní jej můžeme rozvíjet. Proto nyní okruh zájemců rozšiřujeme o celou řadu neziskových subjektů, kterým nabídneme stejnou možnost investice, jakou mají velké finanční skupiny a od loňského podzimu i domácnosti," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Jarní emise by měla být vydána v průběhu června, upisovací období bude zahájeno v květnu. MF počítá s vydáním dluhopisů za deset až 20 miliard korun. Na podzim by mělo MF vydat další emisi, opět v objemu deset až 20 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK