Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Superschůzka Fischer, Topolánek, Paroubek rozpočet nevyřešila

Jiří Paroubek odchází z Kramářovy vily. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek odchází z Kramářovy vily. | foto: ČTK

PRAHA Tři nejmocnější politikové v Česku se sešli, aby vyřešili narůstající státní dluh a obrovský rozpočtový deficit. Výsledek schůzky premiéra Jana Fischera, šéfa ODS Mirka Topolánka a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka? O rozpočtu rozhodnou volby, oddálili řešení politikové.

Fischer se spolu s ministrem financí Eduardem Janotou sešel nejdříve s předsedou ODS Mirkem Topolánkem a poté přijal také šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Obě schůzky trvaly asi půl hodinu.

Paroubek po schůzce uvedl, že vládní úpravy návrhu rozpočtu budou hlavním tématem nadcházejících parlamentních voleb.

ČSSD nechce navyšovat DPH
Jak šéf socialistů uvedl již dříve, ČSSD v případě, že volby vyhraje, podpoří progresivní zdanění a nebude navyšovat DPH.

Jeden z návrhů ministra Janoty počítá totiž s tím, že zvýší sazbu DPH. Dolní sazba by se měla zvýšit z 9 na 11 procent a horní ze současných 19 na 20 procent.

Paroubek také uvedl, že nová vláda by měla respektovat usnesení Fischerovy vlády. Ta by měla návrh schválit do konce září, jelikož se ale 9. a 10. října konají předčasné parlamentní volby, nová vláda bude muset projednat návrh vlastní, než ho předloží parlamentu.

Topolánek: Schválený rozpočet je lepší než provizorium
Předseda občanských demokratů po schůzce uvedl, že dosluhující vláda by měla dokončit nelegislativní kroky ke snížení schodku a pro budoucí vládu návrhy legislativních změn připravit.

"Nová vláda je podle výsledku voleb buď schválí v připravené podobě nebo přijde s vlastními. My navrhujeme schválit rozpočet Fischerovy vlády, protože je to pořád lepší než rozpočtové provizorium," řekl Topolánek.

Podle Paroubka by vláda měla balík rozdělit, aby parlament mohl o jednotlivých zákonech hlasovat zvlášť.

Dvojnásobná daň z nemovitosti
Vláda ma připraveny dvě varianty. Ta první počítá se schodkem ve výši 230 miliard, ta druhá s "levnější" podobou ve výši 160 miliard.

Balíček návrhů počítá i s nárůstem spotřební daně z benzinu a nafty o korunu na litr a se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun.

Mezi další návrhy patří zdvojnásobení daně z nemovitosti, snížení příspěvku na stavební spoření o třetinu u všech smluv, nebo stagnace důchodů a platů ve státní správě.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!