8. října 2010 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Topolánkovi se trafika v energetice komplikuje. Postaví se mu Japonec

Tatsuo Tanaka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatsuo Tanaka | foto: Reuters

PRAHA Bývalý premiér Mirek Topolánek bude mít dalšího silného protikandidáta v souboji o post šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zájem pokračovat i v dalším období ve čtvrtek deníku E15 potvrdil současný výkonný ředitel Nobuo Tanaka, který má podporu své země - Japonska.

Tanaka ve čtvrtek v Praze představil audit české energetiky. "Samozřejmě bych byl šťastný, kdybych mohl ve své práci pokračovat i ve druhém období, pokud si to členské státy budou přát. Japonsko chce, abych pokračoval.

Vím, že řada zemí oceňuje mou činnost, takže uvidíme," cituje ho list. Lidové noviny v září uvedly, že o místo má zájem i nizozemská ministryně hospodářství Maria van der Hoevenová.

Premiér Petr Nečas (ODS) o kandidatuře bývalého předsedy české vlády před nedávnem jednal v Bruselu s eurokomisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem. E15 uvádí, že podle dobře informovaných zdrojů už za své kandidáty lobbují diplomaté všech tří zemí, tedy i Japonska a Nizozemska.

Deník připomíná, že Tanaka zastupuje druhou největší ekonomiku OECD. "Vyhlídky evropského kandidáta by podle všeho stouply, kdyby se Evropská unie dohodla na jednotném postupu. Z tohoto pohledu by mohl být pokračující souboj mezi Topolánkem a van der Hoevenovou 'bratrovražedný'".

Lidovky.cz, ČTK