6. dubna 2011 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Třetina německých firem by si už Česko nevybrala

Výroba aut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba aut | foto: Reuters

PRAHA Mezi německými investory panuje stále větší nespokojenost s podmínkami na tuzemském trhu a takřka třetina z nich by si už Česko znovu nevybrala.

Vyplývá to z letošního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 73 německými investory v ČR, kterým vadí zejména špatná platební morálka, nízká úroveň právní ochrany i neprůhledné zadávání veřejných zakázek. Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v ČR.

"Zneklidňující je skutečnost, že zhruba 30 procent respondentů by dnes v ČR již neinvestovalo. To je znatelně více než v předchozích letech. Rozhodujícími faktory pro tento vývoj je pravděpodobně špatná platební morálka a nedostatečná právní ochrana v ČR," stojí v tiskové zprávě ČNOPK.

V roce 2009 na otázku, zda by si nyní zvolili pro umístění investice jinou zemi než ČR, odpovědělo kladně 19 procent a o rok později 20 procent účastníků průzkumu.

Němečtí investoři by si podle letošního průzkumu přáli také větší transparentnost při zadávání veřejných zakázek. Efektivitu veřejného sektoru hodnotilo mnoho respondentů stejně jako v předešlých letech negativně.

Nejlákavější je Slovensko
Podobný názor zastává Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Informace (z průzkumu ČNOPK) je varující v tom, že se potvrzuje potřeba rychle zlepšovat naše podnikatelské prostředí. ČR nedostatečně reaguje na vytváření těchto podmínek a zaostává za vývojem v řadě zemí Evropské unie," sdělil šéf sekce hospodářské politiky tohoto svazu Boris Dlouhý.

ČR se letos v hodnocení zemí v regionu střední a východní Evropy umístila již podruhé po sobě na druhém místě. První místo obsadilo stejně jako loni Slovensko, které němečtí investoři hodnotili lépe.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč