Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Třetina německých firem by si už Česko nevybrala

Výroba aut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba aut | foto: Reuters

PRAHA Mezi německými investory panuje stále větší nespokojenost s podmínkami na tuzemském trhu a takřka třetina z nich by si už Česko znovu nevybrala.

Vyplývá to z letošního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 73 německými investory v ČR, kterým vadí zejména špatná platební morálka, nízká úroveň právní ochrany i neprůhledné zadávání veřejných zakázek. Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v ČR.

"Zneklidňující je skutečnost, že zhruba 30 procent respondentů by dnes v ČR již neinvestovalo. To je znatelně více než v předchozích letech. Rozhodujícími faktory pro tento vývoj je pravděpodobně špatná platební morálka a nedostatečná právní ochrana v ČR," stojí v tiskové zprávě ČNOPK.

V roce 2009 na otázku, zda by si nyní zvolili pro umístění investice jinou zemi než ČR, odpovědělo kladně 19 procent a o rok později 20 procent účastníků průzkumu.

Němečtí investoři by si podle letošního průzkumu přáli také větší transparentnost při zadávání veřejných zakázek. Efektivitu veřejného sektoru hodnotilo mnoho respondentů stejně jako v předešlých letech negativně.

Nejlákavější je Slovensko
Podobný názor zastává Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Informace (z průzkumu ČNOPK) je varující v tom, že se potvrzuje potřeba rychle zlepšovat naše podnikatelské prostředí. ČR nedostatečně reaguje na vytváření těchto podmínek a zaostává za vývojem v řadě zemí Evropské unie," sdělil šéf sekce hospodářské politiky tohoto svazu Boris Dlouhý.

ČR se letos v hodnocení zemí v regionu střední a východní Evropy umístila již podruhé po sobě na druhém místě. První místo obsadilo stejně jako loni Slovensko, které němečtí investoři hodnotili lépe.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...