Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Třetina německých firem by si už Česko nevybrala

Výroba aut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba aut | foto: Reuters

PRAHA Mezi německými investory panuje stále větší nespokojenost s podmínkami na tuzemském trhu a takřka třetina z nich by si už Česko znovu nevybrala.

Vyplývá to z letošního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 73 německými investory v ČR, kterým vadí zejména špatná platební morálka, nízká úroveň právní ochrany i neprůhledné zadávání veřejných zakázek. Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v ČR.

"Zneklidňující je skutečnost, že zhruba 30 procent respondentů by dnes v ČR již neinvestovalo. To je znatelně více než v předchozích letech. Rozhodujícími faktory pro tento vývoj je pravděpodobně špatná platební morálka a nedostatečná právní ochrana v ČR," stojí v tiskové zprávě ČNOPK.

V roce 2009 na otázku, zda by si nyní zvolili pro umístění investice jinou zemi než ČR, odpovědělo kladně 19 procent a o rok později 20 procent účastníků průzkumu.

Němečtí investoři by si podle letošního průzkumu přáli také větší transparentnost při zadávání veřejných zakázek. Efektivitu veřejného sektoru hodnotilo mnoho respondentů stejně jako v předešlých letech negativně.

Nejlákavější je Slovensko
Podobný názor zastává Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Informace (z průzkumu ČNOPK) je varující v tom, že se potvrzuje potřeba rychle zlepšovat naše podnikatelské prostředí. ČR nedostatečně reaguje na vytváření těchto podmínek a zaostává za vývojem v řadě zemí Evropské unie," sdělil šéf sekce hospodářské politiky tohoto svazu Boris Dlouhý.

ČR se letos v hodnocení zemí v regionu střední a východní Evropy umístila již podruhé po sobě na druhém místě. První místo obsadilo stejně jako loni Slovensko, které němečtí investoři hodnotili lépe.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.