3. července 2015 21:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V Aténách demonstrovaly desítky tisíc lidí. Část je pro reformy, část proti

Řecký premiér Tsipras v Atenách káže davům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras v Atenách káže davům | foto: Reuters

ATÉNY Přes 50 tisíc lidí se v pátek sešlo v Aténách na dvou demonstracích za přijetí i za odmítnutí podmínek věřitelů v nedělním referendu. Policie zasáhla slzným plynem proti skupině asi 300 anarchistů, kteří se pokusili proniknout na náměstí Syntagma, kde se shromáždili odpůrci mezinárodní dohody.

Vládou podporovaní odpůrci navržených reformních opatření tak obsadili tradiční místo demonstrací, na kterém se dosud oba tábory střídaly. Podle policie jich přišlo asi 30 tisíc. Nad hlavami účastníků akce vlály v podstatě jen řecké vlajky a na transparentech dominovaly nápisy se slovem „Ochi“, tedy řeckým „Ne“.

Z postaveného pódia pod budovou parlamentu zněly projevy a ve větší míře i živá hudba. Do davu se vmísili také členové vládní levicové strany SYRIZA, mimo jiné premiér Alexis Tsipras nebo šéfka parlamentu Zoi Konstantopuluová.

Tsipras o Řecku a Evropě

Tsipras prohlásil, že Řecko oslavuje demokracii. „Dnes slavíme a zpíváme, abychom překonali strach a vydírání,“ řekl ke shromáždění. „Evropu hodnot nelze vydírat. Dáváme příležitost demokracii, aby se vrátila tam, kde jsme se jí po léta vzdávali kvůli memorandům (dohodám s věřiteli),“ pokračoval Tsipras.

„V neděli nerozhodujeme prostě o tom, zda zůstaneme v Evropě, ale o tom, zda budeme v Evropě žít důstojně, zda si budeme v Evropě rovni. Nikdo nemá právo vyhrožovat, že Evropu rozdělí. Nenecháme Evropu v rukou těch, kteří chtějí vyrvat výdobytky demokracie,“ řekl také Tsipras.

„Rozhodněte hrdě za malý národ, který bojuje beze zbraní, ale s tím, že má právo na své straně. Zvítězíme. Svoboda si žádá ctnost a odvahu. Ať se stane cokoliv, budeme vítězi,“ zdůraznil premiér.

Na místě aténského stadionu z konce 19. století, který byl postaven u příležitosti prvních novodobých olympijských her v roce 1896, se ve stejnou dobu sešli zastánci požadavků věřitelů. Těch dorazilo asi 23 tisíc. Na tomto místě se již mísily vlajky Řecké republiky a Evropské unie. I tam vládla takřka koncertní atmosféra.

V nedělním referendu se mají řečtí voliči vyjádřit k otázce, zda přijímají návrh reforem a úsporných opatření předkládaných mezinárodními věřiteli. Tsiprasova vláda občanům doporučila, aby hlasovali „Ne“, tedy proti návrhu věřitelů.

Předseda Evropské rady Donald Tusk o řeckém rozhodnutí

  • Evropská unie by se měla vyvarovat dramatických poselství v případě řeckého "Ne" v nedělním referendu, které Aténám dveře k eurozóně ani k dalším jednáním neuzavře. V rozhovoru pro internetový deník Politico to v pátek prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.
  • Řecké "Ne" samozřejmě omezí prostor pro jednání o finančním přežití země. "Ale chci upozornit, že po odmítavém rozhodnutí určitě nepotřebujeme žádné dramatické poselství," dodal Tusk. Nechal tak otevřenou možnost k obnově jednání s Aténami. Souhlasný výsledek by ale podle Tuska "otevřel novou kapitolu v jednáních, možná slibnější než předtím." "Naším hlavním cílem je udržet eurozónu jednotnou, a je naprosto jasné, že referendum není o setrvání v eurozóně," řekl. "Prvním cílem je obnovit důvěru s Řeckem," dodal.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!