4. ledna 2019 19:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vyostřené vztahy s Trumpem. Šéf centrální banky USA nehodlá ze své funkce odstoupit

Americký prezident Donald Trump s Jeromem Powellem, který se stane šéfem Fedu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump s Jeromem Powellem, který se stane šéfem Fedu. | foto: Reuters

Atlanta Šéf centrální banky USA (Fed) Jerome Powell v pátek prohlásil, že pokud ho prezident Donald Trump požádá, aby rezignoval, nevyhoví mu. Banka je nicméně připravena pozastavit zvyšování úrokových sazeb. Trump Powella za zvyšování sazeb neustále kritizuje a tvrdí, že zpřísňování měnové politiky je „jediným problémem“ americké ekonomiky.

Na zasedání Americké ekonomické asociace v Atlantě Powell řekl, že Fed chce být flexibilní v rozhodování o tom, kdy zvýšit základní úrokovou sazbu. Powell učinil krok ke zmírnění napětí na akciových trzích, když řekl, že jakkoli je dynamika americké ekonomiky na solidní úrovni, centrální banka vnímá rizika, na která investoři upozorňují. Naznačil také, že Fed může pozastavit zvyšování sazeb, jak tomu bylo v roce 2016. „Jsme vždy připraveni ke změně postoje a v případě nutnosti k výraznému posunu politiky,“ prohlásil.

04.ledna 2019 v 18:01, příspěvek archivován: 04.ledna 2019 v 19:36

VIDEO: Question: "If the President asked you to resign, would you do it?" Federal Reserve Chairman Jerome Powell: "No." https://t.co/e6AhZliWZ3 https://t.co/rb15jcoHEN

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Question: "If the President asked you to resign, would you do it?" Federal Reserve Chairman Jerome Powell: "No." https://t.co/e6AhZliWZ3 https://t.co/rb15jcoHEN

Centrální banka loni zvýšila úrokové sazby čtyřikrát, dvojí zvýšení pak plánovala učinit v letošním roce. Finanční trhy ale od října většinou oslabují pod vlivem obav ze zpomalování růstu světové ekonomiky a z dopadů obchodní války Spojených států a Číny.

Na dotaz, zda by odstoupil, kdyby ho o to prezident Trump požádal, Powell odpověděl: „Ne“. Dodal, že žádná schůzka obou mužů v plánu není.

Jak poznamenala televize CNN, není zcela jasné, zda prezident USA může legálně odvolat šéfa Fedu jmenovaného na čtyři roky. Powell řekl, že Trump mu nespokojenost s jeho prací přímo nevyslovil.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz