1. června 2015 14:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vyrábějme spolu kalašnikovy, navrhují Rusové Řecku

Kalašnikov, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalašnikov, ilustrační foto | foto: Reprofoto

MOSKVA/ATÉNY Rusko chce vyrábět legendární pušky kalašnikov v Řecku. Podle italské agentury ANSA, která se odvolává na řecká média, Putinova země oficiálně navrhla řeckému ministerstvu obrany společnou výrobu.

Oficiální odpověď očekává ruská strana do srpna. Podle internetového serveru onalert.gr návrh padl při nedávné návštěvě řeckého ministra obrany Panose Kammenose v Moskvě.

Není to prý poprvé, kdy padl podobný návrh. Už v roce 2006 Moskva Aténám navrhla výrobu zbraní v řeckých továrnách. Tyto zbraně se pak měly vyvážet do třetích zemí. 

Nyní podle řeckých médií zástupci Ruska navštívili závody firmy Hellenic Defense Systems (EAS) a svůj návrh zopakovali. Následoval oficiální dopis Generálnímu ředitelství pro investice do obrany a vyzbrojování (GDDIA) s detailním plánem o společné výrobě pušek kalašnikov v továrně EAS.

Podle onalert.gr je zde však několik podstatných překážek. V první řadě je to spojenectví Řecka se Severoatlantickou aliancí (NATO) a Spojenými státy. Pro spojence bude obtížné takovou dohodu přijmout. 

Za druhé pak společná výroba kalašnikovů může znamenat, že Řecko jimi bude muset nahradit současné pušky G3, což se zřejmě nebude líbit evropským spojencům a věřitelům.

Počet zaměstnanců EAS od ekonomické krize také prudce klesl a spekuluje se, že že výrobní závod bude úplně uzavřen. Úředníci GDDIA však tvrdí, že současný počet zaměstnanců je pro výrobu dostatečný.

Výrobce kalašnikovů byl jednou z prvních ruských společností, kterých se dotkly obchodní sankce západních zemí vůči Rusku za jeho postup v ukrajinské krizi. 

Příjmy společnosti se loni přesto zvýšily o 28 procent na tři miliardy rublů (1,4 miliardy korun) a firma se dostala do zisku. Celkem loni vyrobila 120 tisíc kusů zbraní a letos čeká zvýšení výroby o 25 procent.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz