Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Končí záchranný program Řecku. Země ale zůstane v eurozóně

Řecký premiér Alexis Tsipras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras | foto: Reuters

Současný záchranný program pro Řecko končí v úterý v noci, euroskupina už jej neprodlouží. Po sobotní schůzce ministrů financí zemí platících eurem to novinářům řekl šéf euroskupiny Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. O dalším postupu a následcích tohoto rozhodnutí budou ještě dál jednat ministři, ale už bez řeckého kolegy. Zajistit chtějí, že stabilita eurozóny zůstane na vysoké úrovni, uvedl Dijsselbloem.

Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise ohrožuje odmítnutí prodloužit program o dny či týdny tak, aby se mohlo referendum uskutečnit, demokratickou důvěryhodnost euroskupiny. Řecký ministr dnes odmítl podepsat společné prohlášení.

„Euroskupina připomíná významné finanční transfery a podporu Řecku v posledních letech,“ uvedli v něm mimo jiné ostatní zástupci zemí platících společnou evropskou měnou.

Přesto ale Řecko nadále zůstává v eurozóně. Na svém uvedl na Twitteru to uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Vyjádřil se tak po neúspěšném ukončení jednání ministrů financí eurozóny, tzv. euroskupiny, o pomoci pro Řecko. Pro euroskupinu podle něj bude nyní důležité zajistit finanční stabilitu a dále posílit eurozónu.

Dodržet závazky

Dijsselbloem dnes poznamenal, že řecké závazky vůči věřitelům nezmizely a je odpovědností řecké vlády je dodržet. Na konci měsíce čeká Atény splátka skoro 1,5 miliardy eur (téměř 41 miliard korun) Mezinárodnímu měnovému fondu (MFF), v příštích měsících pak ještě vyšší splátky Evropské centrální bance (ECB).

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. O kroku má dnes večer hlasovat řecký parlament. Řecko nyní žádalo o krátké prodloužení programu tak, aby platil v době, kdy by se mělo referendum konat.

Nepříjemné překvapení

Řecká strana podle Dijsselbloema v pátek večer jednostranně přerušila rozhovory s trojicí věřitelských institucí, řečtí vyjednávači museli dokonce odejít z jednání, které zrovna vedli. „Krokem řecké vlády jsme byli nepříjemně překvapeni,“ poznamenal šéf euroskupiny. Instituce podle něj byly stále připraveny zvažovat řecké nabídky a diskutovat o nich.

Atény odmítly nabídku, která ještě nebyla definitivní a mohla se měnit, řekl nizozemský ministr.

Tsiprasova vláda se k návrhům trojice institucí staví negativně, připomněl Dijsselboem. Proto i po případném výsledku referenda pro podpis dohody pochybuje o odhodlání kabinetu dohodu s institucemi skutečně uvést v život.

Řecký ministr odmítl, že by chystané referendum bylo „o euru“. Varufakis připomněl, že neexistuje právní základ pro odchod z eurozóny. „Voličů se ptáme na jednoduchou věc: Chcete, abychom podepsali předloženou dohodu, nebo ne?“, vysvětloval na vlastní tiskové konferenci.

Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Kouření s rouškou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Kouření s rouškou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Kouření s rouškou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

V. Grycz Divadlo. V úterý náhle změknou. 20:17 27.6.2015
J. Olšanský Doufám, že ne. 22:20 27.6.2015