130 let
Řecký premiér Alexis Tsipras

Řecký premiér Alexis Tsipras | foto: Reuters

Končí záchranný program Řecku. Země ale zůstane v eurozóně

Ekonomika
  •   18:06
Současný záchranný program pro Řecko končí v úterý v noci, euroskupina už jej neprodlouží. Po sobotní schůzce ministrů financí zemí platících eurem to novinářům řekl šéf euroskupiny Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. O dalším postupu a následcích tohoto rozhodnutí budou ještě dál jednat ministři, ale už bez řeckého kolegy. Zajistit chtějí, že stabilita eurozóny zůstane na vysoké úrovni, uvedl Dijsselbloem.

Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise ohrožuje odmítnutí prodloužit program o dny či týdny tak, aby se mohlo referendum uskutečnit, demokratickou důvěryhodnost euroskupiny. Řecký ministr dnes odmítl podepsat společné prohlášení.

„Euroskupina připomíná významné finanční transfery a podporu Řecku v posledních letech,“ uvedli v něm mimo jiné ostatní zástupci zemí platících společnou evropskou měnou.

Přesto ale Řecko nadále zůstává v eurozóně. Na svém uvedl na Twitteru to uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Vyjádřil se tak po neúspěšném ukončení jednání ministrů financí eurozóny, tzv. euroskupiny, o pomoci pro Řecko. Pro euroskupinu podle něj bude nyní důležité zajistit finanční stabilitu a dále posílit eurozónu.

Dodržet závazky

Dijsselbloem dnes poznamenal, že řecké závazky vůči věřitelům nezmizely a je odpovědností řecké vlády je dodržet. Na konci měsíce čeká Atény splátka skoro 1,5 miliardy eur (téměř 41 miliard korun) Mezinárodnímu měnovému fondu (MFF), v příštích měsících pak ještě vyšší splátky Evropské centrální bance (ECB).

Tsipras vyhlásil referendum o přijetí návrhů na řešení řecké krize

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. O kroku má dnes večer hlasovat řecký parlament. Řecko nyní žádalo o krátké prodloužení programu tak, aby platil v době, kdy by se mělo referendum konat.

Nepříjemné překvapení

Řecká strana podle Dijsselbloema v pátek večer jednostranně přerušila rozhovory s trojicí věřitelských institucí, řečtí vyjednávači museli dokonce odejít z jednání, které zrovna vedli. „Krokem řecké vlády jsme byli nepříjemně překvapeni,“ poznamenal šéf euroskupiny. Instituce podle něj byly stále připraveny zvažovat řecké nabídky a diskutovat o nich.

Řecko by mělo konečně zbankrotovat. Sobotka: Poškodí nás to

Atény odmítly nabídku, která ještě nebyla definitivní a mohla se měnit, řekl nizozemský ministr.

Tsiprasova vláda se k návrhům trojice institucí staví negativně, připomněl Dijsselboem. Proto i po případném výsledku referenda pro podpis dohody pochybuje o odhodlání kabinetu dohodu s institucemi skutečně uvést v život.

Řecký ministr odmítl, že by chystané referendum bylo „o euru“. Varufakis připomněl, že neexistuje právní základ pro odchod z eurozóny. „Voličů se ptáme na jednoduchou věc: Chcete, abychom podepsali předloženou dohodu, nebo ne?“, vysvětloval na vlastní tiskové konferenci.

Autor: ČTK