Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Končí záchranný program Řecku. Země ale zůstane v eurozóně

Řecký premiér Alexis Tsipras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras | foto: Reuters

Současný záchranný program pro Řecko končí v úterý v noci, euroskupina už jej neprodlouží. Po sobotní schůzce ministrů financí zemí platících eurem to novinářům řekl šéf euroskupiny Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. O dalším postupu a následcích tohoto rozhodnutí budou ještě dál jednat ministři, ale už bez řeckého kolegy. Zajistit chtějí, že stabilita eurozóny zůstane na vysoké úrovni, uvedl Dijsselbloem.

Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise ohrožuje odmítnutí prodloužit program o dny či týdny tak, aby se mohlo referendum uskutečnit, demokratickou důvěryhodnost euroskupiny. Řecký ministr dnes odmítl podepsat společné prohlášení.

„Euroskupina připomíná významné finanční transfery a podporu Řecku v posledních letech,“ uvedli v něm mimo jiné ostatní zástupci zemí platících společnou evropskou měnou.

Přesto ale Řecko nadále zůstává v eurozóně. Na svém uvedl na Twitteru to uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Vyjádřil se tak po neúspěšném ukončení jednání ministrů financí eurozóny, tzv. euroskupiny, o pomoci pro Řecko. Pro euroskupinu podle něj bude nyní důležité zajistit finanční stabilitu a dále posílit eurozónu.

Dodržet závazky

Dijsselbloem dnes poznamenal, že řecké závazky vůči věřitelům nezmizely a je odpovědností řecké vlády je dodržet. Na konci měsíce čeká Atény splátka skoro 1,5 miliardy eur (téměř 41 miliard korun) Mezinárodnímu měnovému fondu (MFF), v příštích měsících pak ještě vyšší splátky Evropské centrální bance (ECB).

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. O kroku má dnes večer hlasovat řecký parlament. Řecko nyní žádalo o krátké prodloužení programu tak, aby platil v době, kdy by se mělo referendum konat.

Nepříjemné překvapení

Řecká strana podle Dijsselbloema v pátek večer jednostranně přerušila rozhovory s trojicí věřitelských institucí, řečtí vyjednávači museli dokonce odejít z jednání, které zrovna vedli. „Krokem řecké vlády jsme byli nepříjemně překvapeni,“ poznamenal šéf euroskupiny. Instituce podle něj byly stále připraveny zvažovat řecké nabídky a diskutovat o nich.

Atény odmítly nabídku, která ještě nebyla definitivní a mohla se měnit, řekl nizozemský ministr.

Tsiprasova vláda se k návrhům trojice institucí staví negativně, připomněl Dijsselboem. Proto i po případném výsledku referenda pro podpis dohody pochybuje o odhodlání kabinetu dohodu s institucemi skutečně uvést v život.

Řecký ministr odmítl, že by chystané referendum bylo „o euru“. Varufakis připomněl, že neexistuje právní základ pro odchod z eurozóny. „Voličů se ptáme na jednoduchou věc: Chcete, abychom podepsali předloženou dohodu, nebo ne?“, vysvětloval na vlastní tiskové konferenci.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Řecký premiér Alexis Tsipras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Řecký premiér Alexis Tsipras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Řecký premiér Alexis Tsipras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

V. Grycz Divadlo. V úterý náhle změknou. 20:17 27.6.2015
J. Olšanský Doufám, že ne. 22:20 27.6.2015

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...