19. dubna 2012 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Živnostníci zaplatili na daních 40krát méně než zaměstnanci

Majetkové přiznání (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majetkové přiznání (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Na financování státu přispívají stále více zaměstnanci a stále méně živnostníci a podnikatelé. Zaměstnanci zaplatili na daních z příjmů za loňský rok 119,3 miliardy korun, o 7,5 miliardy korun více než v předchozím roce.

Podnikatelé a živnostníci státu na dani z příjmů za loňský rok odvedli 2,9 miliardy korun, o pět miliard korun méně než za rok 2010.

PŘEČTĚTE SI:

Podíl živnostníků a podnikatelů na financování státu rychle klesá, na daních přispěli čtyřicetkrát méně než zaměstnanci. O rok dříve to bylo jen čtrnáctkrát méně. Zatímco v roce 2004 činil podíl podnikatelů na vybraných daních z příjmů fyzických osob 19 procent, v roce 2010 klesl na 6,6 procenta.

Za loňský rok klesl příspěvek podnikatelů na provoz státu na 2,4 procenta, což je historické minimum. Klesající daňové platby souvisí podle ekonomů jak s rostoucími bankroty firem, tak s využíváním daňových paušálů a bonusů ze strany podnikatelů a také „proměnou“ živnostníků pracující ve švarcsystému na zaměstnance.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!