3. března 2015 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zlevní obědy? Babiš navrhuje snížit restauracím sazbu DPH

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí navrhne v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb snížení DPH u restaurací z 21 na 15 procent. Na pražské konferenci Elektronická evidence tržeb to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh zákona o evidenci tržeb chce předložit vládě 8. dubna.

„Budeme navrhovat snížení DPH u restaurací a stravování z 21 na 15 procent. Jenom u tohoto,“ uvedl Babiš. 

Zkušenosti z Chorvatska podle něj ukazují, že některé restaurace po zavední on-line evidence tržeb zaznamenaly nárůst tržeb o 800 až 900 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Elektronická evidence tržeb by měla být v Česku zavedena od ledna 2016. „Termín 1. ledna je šibeniční, a není to zákon, tak když to nestihneme 1. ledna, bude to 1. dubna,“ dodal Babiš. Celkové prvotní náklady na zazvedení elektronické evidence tržeb dosáhnou maximálně 350 milionů korun.

 „Počítám, že to vytendrujeme někde kolem 250, 280 milionů korun,“ uvedl Babiš. Ministerstvo očekává, že po úplném zavedení on-line evidence by mohl rozpočet získat navíc 12 miliard korun. Roční provoz systému vyjde podle Babiše na 250 milionů korun.

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého by stát měl se zavedením evidence tržeb snížit podnikatelům daně. „Očekáváme také souběžný daňový bonus pro podnikatele. V Chorvatsku například snížili sazbu DPH,“ řekl. 

Zavedení evidence tržeb podle chorvatského modelu ale komora podporuje. „Nechceme taková daňová opatření, která dávají při vymezování povinnosti podnikatelů velký prostor finančním úřadům nebo dokonce jednotlivým úředníkům, z toho vždy kouká korupce,“ dodal Dlouhý.

Omezení šedé ekonomiky?

Ministerstvo financí poslalo v únoru k připomínkám návrh zákona o evidenci tržeb. 

Cílem evidence tržeb je podle materiálu omezení šedé ekonomiky a efektivnější výběr daní, zejména DPH a narovnání tržního prostředí, kdy poctiví podnikatelé v různých oborech ekonomiky nejsou schopni konkurovat těm, kteří řádně neplatí daně.

Evidovat tržby budou muset podle návrhu MF všichni poplatníci daně z příjmů právnických osob, kteří tržby přijímají v rámci své podnikatelské činnosti, a podnikající fyzické osoby, které přijímají tržby. Evidence tržeb by se tak měla týkat až 600.000 obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!