10. dubna 2009 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Změny: Mluvčím vlády má být Prorok

Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer. | foto: ČTK

PRAHA První personální změny už chystá nově jmenovaný premiér Jan Fischer. A lidi si předseda Českého statistického úřadu a čerstvý český premiér vybírá právě ze svého úřadu, kterému roky šéfoval. Novým mluvčím české vlády by tak měl být mluvčí dosavadní ČSÚ Roman Prorok.

Lidovým novinám to potvrdila současná mluvčí vlády Jana Bartošová. „Já jsem to včera zaslechla, ale tu informaci nemám potvrzenou. Je to samozřejmě spíše otázka na pana Proroka nebo pana Fischera. Pokud si ho ale přivede, tak zřejmě bude ve funkci mluvčího vlády. Já každopádně odcházím s panem premiérem Topolánkem,“ řekla Jana Bartošová.

Nejpravděpodobnějšího nového mluvčího vlády Romana Proroka se ale Lidovým novinám od rána zatím nepodařilo zkontaktovat.

Bývalý moderátor diskusního pořadu České televize V pravé poledne se proslavil tím, že ho před lety odvolal někdejší ředitel zpravodajství ČT Jiří Hodač. Ten tehdy své odvolání zdůvodnil Prorokovou „totální nepřipraveností“.

Jiná verze tvrdí, že Prorok byl z televize odvolán na přání Václava Klause a Miloše Zemana. Těm se totiž nelíbilo, jak jim Prorok ve svém pořadu klade otázky. Bývalý premiér Zeman se dokonce na Proroka jednou obořil s tím, že sledovanost jeho pořadu je „jednoprocentní“. Nynější mluvčí ČSÚ byl také poradcem tehdejšího předsedy Senátu Petra Pitharta.