Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zombie IPB ožila. ČSOB žádá tučnou náhradu za vedení vleklých sporů

Demontáž poutače zkrachovalé banky IPB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demontáž poutače zkrachovalé banky IPB. | foto: Lidové noviny

PRAHA Patnáct let je dost dlouhá doba i na komplikované dědické řízení. Smrt „lva“ ve světě financí, tedy krach Investiční a Poštovní banky v roce 2000, však dodnes zaměstnává českou justici. A nejde o žádné drobné zbytky, ale o stamiliony korun.

V konečném důsledku je to hra o peníze centrální banky, potažmo státu. Na stole je tak podle zjištění LN snad nejznámější kauza spojená s pádem IPB – akce nazvaná České pivo. V té byly z později zkrachovalého finančního kolosu v podstatě zadarmo vyvedeny akcie předních českých pivovarů jako Prazdroj nebo Radegast.

Nicméně teď už jde „pouze“ o stamiliony. Ty po České národní bance požaduje Československá obchodní banka, jež zkrachovalou IPB v roce 2000 převzala. Před pařížským arbitrážním tribunálem, který však zasedá v Praze, zažalovala centrální banku zhruba o 400 milionů korun. Jde o náhradu nákladů, které bankovní dům za vedení obchodních a trestních soudních řízení doma i v zahraničí v případu České pivo zaplatil.

Dále ve středečních LN najdete:

V Česku je míň chuďasů než v Norsku
Přestože u nás žije nejméně extrémně chudých ze všech zemí OECD, finanční potíže tíží každého desátého Čecha.
Více než pět procent obyvatel Česka se dostalo pod hranici takzvané příjmové chudoby. Ukázal to žebříček Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která spočítala, kolik procent domácností nedosahuje ani poloviny středního příjmu v dané zemi. V Německu skončilo v této kategorii 5,4 procenta, v Norsku 8,1 procenta a například ve Velké Británii 10,5 procenta obyvatel. Poslední z hodnocených zemí je Mexiko. Tam příjmová chudoba sužuje dokonce přes 21 procent lidí.

Pohraničníci přece po dětech střílet nebudou
Nebylo příliš časté, aby přes železnou oponu na západních hranicích někdejšího Československa najednou uteklo sedm lidí. Rodině Karla Šindara se to 13. srpna 1967 za střelby samopalů povedlo. Jen jejich dvanáctiletý syn Ctibor však tehdy do Rakouska nedoběhl.
„Měli jsme štěstí nebo byl pánbůh s námi. Čemuž věřím víc, i když nábožensky moc založený nejsem.“ Tak si dnes Ctibor Šindar na terase lounské restaurace vysvětluje události staré 48 let.

Čí je Rachmaninov? Rusko se pře s USA
Vzrušenou diskusi vyvolal v Rusku návrh ministra kultury Medinského převézt ostatky ruského hudebníka Sergeje Rachmaninova z USA do vlasti. Jenže příbuzní nechtějí rušit klid prapradědečka kvůli současné nevraživosti mezi Moskvou a Washingtonem.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...